Najwięksi dostawcy infrastruktury dla sieci mobilnych to chiński Huawei, fińska Nokia, szwedzki Ericsson oraz południowokoreański Samsung.
Jaworki pytany, czy telekom chce zastosować technologię Open RAN powiedział, że jest ona na zbyt wczesnym etapie rozwoju, aby można było ją zamówić u któregokolwiek z oferentów. Przypomniał natomiast że Grupa Orange kilka tygodni temu ogłosiła zamiar stosowania tej technologii w przyszłości.
Jaworski sprecyzował potem też, że telekom będzie wymieniać sieć 2G i 3G, które są już leciwe oraz zamawiać sieć 5G.
Piotr Jaworski nie podał ile Orange Polska może wyłożyć na nową infrastrukturę. Przetarg - zgodnie z umową grup Orange i Deutsche Telekom - jest prowadzony wspólnie na rzecz Orange Polska i T-Mobile Polska.
Można się spodziewać, że dostawcy zainkasują od kilkuset milionów do kilku miliardów złotych w ciągu kilku lat w zależności od tego co będzie podlegać ich pracy oraz, czy operatorzy zdecydują się na wymianę całości urządzeń, czy tylko ich elementów.
W skali europejskiej DT i Orange współpracują przy infrastrukturze. Powołały swojego czasu spółkę Buy In zajmującą się organizacją przetargów infrastrukturalnych. To pozwala im ograniczać koszty. W Polsce Orange Polska i T-Mobile Polska Telekomy te ściśle współpracują przy sieci mobilnej. Są udziałowcami joint venture Networks!, współdzielą maszty i nadajniki, a Orange Polska korzysta z pasma, użyczanego mu przez T-Mobile.
Rozstrzygnięcie przetargu wstrzymuje brak informacji o tym, jakie będą warunki bezpieczeństwa sieci 5G w przygotowywanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej aukcji pasma C (3,6 GHz) oraz czy i który z dostawców może zostać uznany za tzw. dostawcę wysokiego ryzyka.