T-Mobile poprawia wyniki sprzedaży światłowodu  

Z 30,5 tys. abonentów światłowodowego dostępu do internetu zakończył 2020 rok T-Mobile Polska. To na razie nieoficjalne informacje „Parkietu”.

Aktualizacja: 25.02.2021 18:41 Publikacja: 25.02.2021 18:38

T-Mobile poprawia wyniki sprzedaży światłowodu  

Foto: Adobe Stock

Z 30,5 tys. abonentów światłowodowego dostępu do internetu zakończył 2020 rok T-Mobile Polska, jedna z czterech siei komórkowych w Polsce, próbująca sił w segmencie pakietów.

To na razie nieoficjalne informacje „Parkietu”. Telekom podaje wyniki w piątek rano, wraz ze z grupą Deutsche Telekom, do której należy. Jeśli nasze informacje się potwierdzą będzie to oznaczać, że w kwartał telekom zdobył około 10 tys. abonentów usługi FTTH. Byłby zatem to jego rekordowy czas pod tym względem.

 
Wcześniej rekordową sprzedażą światłowodu pochwalił się Orange Polska (zakończył rok z 725 tys. abonentów FTTH). Ostatni kwartał był także udany pod względem wyników sprzedaż usługi dostępwoej dla UPC Polska. Wyników innych operatorów jeszcze nie znamy .

 
T-Mobile Polska nie ma własnej sieci światłowodowej. Korzysta z infrastruktury innych operatorów – Orange Polska, Nexery i Inei - budujących łącza przy udziale dotacji unijnych i nie tylko. Dzięki umowom z nimi może dotrzeć z pakietami usługi obejmującymi światłowód do 3,5 mln gospodarstw domowych.

 
T-Mobile zaczął sprzedaż internetu światłowodowego w połowie 2019 roku. W tym roku wprowadził do oferty promocję, w ramach której nowi i dotychczasowi abonenci telefonii mobilnej dokupując światłowód nie płacą za tę usługę do końca roku.
Promocja przynosić ma efekty w postaci sprzedaży dwukrotnie większej niż w 2020 roku.

 
Grono abonentów światłowodu T-Mobile rośnie także za sprawą specjalnej oferty skierowanej do posiadaczy internetu domowego na sieci radiowej u tego operatora (tzw. FMS).

 
T-Mobile Polska zapłacił Orange Polska 275 mln zł za dostęp do sieci o zasięgu 1,7 mln domostw tego operatora w budynkach wielomieszkaniowych na obszarze nie objętym regulacją UKE przez 10 lat. Dodatkowo uiszcza opłaty za każdego podłączonego klienta.
Może też korzystać z sieci POPC budowanej przez tego operatora oraz Nexerę. Inea udostępniła mu zarówno swoją sieć komercyjną, jak i budowaną przy udziale dotacji POPC.
 
Z sieci POPC korzysta coraz więcej operatorów. Przykładem może być UPC Polska. Kablówka nie zdradza jednak ilu abonentów światłowodu ma. Podaje jedynie, że korzysta z sieci o zasięgu 226 tys. gospodarstw domowych by sprzedawać usługi. Teoretycznie ma do dyspozycji większą infrastrukturę.

Technologie
Fundusz Enterprise Investors płaci za Sescom solidną cenę. Kurs wystrzelił
Technologie
Enterprise Investors przejmuje spółkę Sescom. Będzie delisting
Technologie
7 tendencji w światowym gamingu. Nie wszystkie sprzyjają polskim spółkom
Technologie
Enterprise Investors przejmuje giełdową spółkę. Będzie delisting
Technologie
Comp warty już ponad pół miliarda. Dlaczego akcje tak drożeją?
Technologie
21 proc. w dwa tygodnie. Analitycy przewidują, co teraz czeka CD Projekt