Traderzy zarobili ponad 100 mld dolarów na handlu surowcami

Łączna marża brutto spółek handlujących surowcami wyniosła w 2023 r. około 105 mld USD - wynika z raportu firmy Oliver Wyman. Rok wcześniej wyniosła ona rekordowe 150 mld USD.

Kryzys mocno daje się we znaki dawnemu krajowi faraonów

Funt egipski przeszedł bardzo ostrą dewaluację, stopy procentowe poszły mocno w górę, inflacja zbliża się do 40 proc., a długi są coraz trudniejsze do spłacenia. Decydenci z Kairu sięgają więc po pomoc z MFW oraz po pieniądze inwestorów z Zatoki Perskiej.

Interesujący kwartał na rynku surowców. Co dalej?

W ostatnim czasie uwagę na sobie skupiło złoto, którego ceny pobiły rekordy, a notowania wspierał m.in. popyt banków centralnych. Ale także w innych segmentach rynku surowców wiele się dzieje.

Bank centralny jedyną realną opozycją przeciw rządom Victora Orbána

Gyorgy Matolcsy, prezes Narodowego Banku Węgier, zarzuca rządowi próbę ograniczenia niezależności swojej instytucji. Ten spór na razie nie wygląda groźnie, ale przyczynił się do tego, że forint stał się rekordowo słaby wobec... złotego.

#WykresDnia: Kolejny rekord amerykańskich funduszy rynku pieniężnego

Aktywa funduszy rynku pieniężnego osiągnęły rekordowy poziom w trzecim kolejnym tygodniu w związku z oczekiwaniami, że krótkoterminowe stopy pozostaną wysokie przez dłuższy czas. Wzrosły do 6,108 biliona dolarów z 6,077 biliona tydzień wcześniej.

USA: Sprzedaż detaliczna gorsza od prognoz, wyższa inflacja producencka

Dane o sprzedaży detalicznej z USA za luty okazały się gorsze od prognoz. Wyższa niż oczekiwana była inflacja producencka. Nowych bezrobotnych było jednak mniej niż się spodziewano.

Rynek byka częściowo wrócił do Chin

Niektóre indeksy giełdowe z Państwa Środka i Hongkongu weszły już pod względem technicznym w hossę. W sporym stopniu przyczyniły się do tego rządowe interwencje na rynkach, w tym ograniczenia w sprzedaży akcji, które dotknęły fundusze i domy maklerskie.

Rekordowe dywidendy za 2023 rok

Spółki z całego świata wypłaciły inwestorom za 2023 rok łącznie 1,66 bln dolarów dywidend - wynika z raportu firmy Janus Henderson. 2024 rok ma być jeszcze lepszy pod względem wypłat.

Hossa częściowo wróciła do Chin

Niektóre indeksy giełdowe z Chin kontynentalnych i Hongkongu weszły już pod względem technicznym w rynek byka. To w dużym stopniu zasługa rządowych interwencji.

Niemcy: trwa dezinflacja, spadają ceny hurtowe

Ceny hurtowe spadły o 0,1 proc. m/m w lutym po +0,1 proc. m/m w styczniu, co oznacza spadek o 3 proc. r/r i jest dobrym wskaźnikiem wyprzedzającym dla wskaźnika CPI cen żywności w Niemczech.

#WykresDnia: Inflacja bazowa w USA to problem dla Fed

Trzymiesięczne i sześciomiesięczne zmiany inflacji bazowej nadal rosną, co stanowi problem dla Rezerwy Federalnej - uważa Torsten Slok, główny ekonomista i dyrektor w Apollo Global Management.

Inflacja w USA była w lutym wyższa od prognoz

Inflacja konsumencka w USA przyspieszyła z 3,1 proc. styczniu do 3,2 proc. w lutym. Średnio prognozowano, że pozostanie ona na dotychczasowym poziomie.

Chińskie akcje wracają do portfeli globalnych graczy

Zmienia się postrzeganie chińskiego rynku akcji wśród globalnych inwestorów po rozczarowujących sygnałach z ubiegłego roku.

Koniec ujemnych stóp w Japonii jest coraz bliższy

Inwestorzy spekulują, że bank centralny może podnieść swoją główną stopę procentową już nawet w przyszłym tygodniu.

Reddit i jego inwestorzy chcą pozyskać z IPO nawet 748 mln USD

To może być jedna z największych ofert pierwotnych (IPO) od początku roku.

Hongkong: jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja

Hongkong w ostatnich latach tracił na znaczeniu jako globalne centrum finansowe, a jego giełda pogrążała się w bessie. To w dużym stopniu skutek tego, że decydenci z Pekinu wdrażali politykę mocno uderzającą w autonomię tej metropolii.

Nieruchomości stały się kolejnym problemem gospodarki Niemiec

Stosunkowo wysokie stopy procentowe uderzyły w popyt na domy i mieszkania w Niemczech, a podwyższone koszty zagroziły opłacalności wielu projektów. W zeszłym roku zbankrutowało więc prawie 3 tys. niemieckich firm budowlanych. Kryzys odczują też banki.

USA: kolejny gorący raport z rynku pracy. Oddala się ryzyko recesji w Ameryce

Liczba nowych etatów w USA (poza sektorem rolniczym) wzrosła w lutym o 275 tys., po zwyżce o 229 tys. w styczniu. Średnio prognozowano, że wzrośnie ona tylko o 200 tys.