Unimot szuka nowych kierunków importu paliw. Chce zastąpić Rosję

Grupa chce zastąpić dostawy oleju napędowego i autogazu z Rosji zakupami realizowanymi w innych krajach, m.in. na Bliskim Wschodzie, w USA i Niemczech.

Publikacja: 05.04.2022 21:00

Unimot szuka nowych kierunków importu paliw. Chce zastąpić Rosję

Foto: materiały prasowe

W związku ze zbrojną napaścią Rosji na Ukrainę i związanymi z tym perturbacjami Unimot opracowuje plan odchodzenia od produktów kupowanych od agresora, a nawet podejmuje pierwsze istotne działania w tym zakresie. Chodzi zwłaszcza o rezerwację pojemności magazynowych w duńskim terminalu paliwowym Gulfhavn.

Spółka podpisała roczną umowę (z możliwością przedłużenia) na wynajem trzech zbiorników, które mogą pomieścić 100 tys. ton diesla. Dzięki nim od 15 kwietnia może obsługiwać statki transportujące takie ilości paliwa. Po rozładunku w Danii będzie ono mogło w kolejnym kroku trafić na mniejsze jednostki pływające, by następnie zostać przetransportowane do polskich terminali. Te mogą obsługiwać statki o ładowności do 35 tys. ton.

Alternatywne dostawy

Unimot zakontraktował już pierwszą dostawę 70 tys. ton diesla z Bliskiego Wschodu. Do Danii ma trafić w dniach 17–21 kwietnia. Ponadto spółka zainteresowana jest zakupami w USA. „Wynajęcie terminalu w Danii i uruchomione dostawy to duży krok do całkowitego uniezależnienia się od importu oleju napędowego z Rosji. Terminal będzie mógł być udostępniany również innym podmiotom, które będą chciały go wykorzystać w celu sprowadzenia do Europy diesla z innego kierunku niż rosyjski" – mówi Adam Sikorski, prezes Unimotu.

Dla spółki możliwość pozyskiwania oleju napędowego z alternatywnych kierunków ma kluczowe znaczenie, gdyż handel tym paliwem zapewnia grupie zadecydowanie największe przychody i zyski. Należy też pamiętać, że import zaspokaja około jednej czwartej całej krajowej konsumpcji diesla (w większości jest on sprowadzany z Rosji).

Import jeszcze większe znaczenie odgrywa w przypadku LPG, gdyż zapewnia ponad cztery piąte zgłaszanego w Polsce zapotrzebowania. Handel autogazem to również ważny i zyskowny biznes dla Unimotu. W tym przypadku zastąpienie importu z Rosji dostawami z alternatywnych kierunków jest jednak znacznie trudniejsze niż w przypadku diesla czy ropy. To konsekwencja słabo rozwiniętej infrastruktury do prowadzenia morskiego importu LNG w Polsce. Wprawdzie w grę wchodzi też transport kolejowy z Zachodu, ale jest on droższy niż realizowany statkami.

Mimo tych przeszkód Unimot intensywnie zabiega o pozyskanie autogazu z innych krajów. Obecnie grupa importuje paliwa płynne z Rosji tylko drogą morską. Ponadto cały czas i bez zakłóceń odbywają się dostawy drogą lądową z Niemiec (z rafinerii Schwedt i Leuna). Wreszcie w celu zwiększenia bezpieczeństwa dostaw została podjęta decyzja zakupu dodatkowych ilości paliw od dostawców z portu w Hamburgu.

Dobry kwartał

Na koniec 2021 r. Unimot posiadał w Polsce 85 stacji działających pod marką Avia. W najbliższych dwóch miesiącach chce ich liczbę zwiększyć do stu. Mimo że stacji przybywa mniej, niż początkowo przewidywano, to zarząd jest zadowolony z tempa rozwoju sieci. Od pewnego czasu bardziej skupia się na zwiększeniu wolumenu sprzedaży realizowanego przez pojedyncze obiekty niż na wzroście ich liczby.

W ubiegłym roku grupa wypracowała 70,6 mln zł zysku EBITDA skorygowanego o szacunkową wycenę zapasu obowiązkowego diesla, uzasadnione przesunięcia i zdarzenia jednorazowe. Co ciekawe, szacunki tylko za I kwartał tego roku mówią o jego wysokości na poziomie 80 mln zł (wzrost o 283 proc. w ujęciu rok do roku). To przede wszystkim konsekwencja licznych transakcji tradingowych zawartych przez zależną firmę Tradea, wysokiego poziomu marż hurtowych na diesel i LPG oraz sprzedaży detalicznej na stacjach paliw.

Zarząd w tym roku nie planuje publikować prognozy wyników ze względu na bardzo dużą zmienność na rynkach, na których działa grupa. W przyszłości zamierza jednak wrócić do tej praktyki.

Surowce i paliwa
Orlen dostał wsparcie z UE na wodorowy projekt
Surowce i paliwa
DM BOŚ zaleca kupować akcje KGHM-u
Surowce i paliwa
Przeciąga się konkurs na członków zarządu Orlenu
Surowce i paliwa
Wyniki Grupy Kęty powyżej wstępnych szacunków
Surowce i paliwa
Jest nowy prezes JSW. Nie ma dużego doświadczenia w górnictwie
Surowce i paliwa
KGHM został ponownie uznany za 2. największego na świecie producenta srebra