"Rada dyrektorów wzięła pod uwagę wyniki za rok 2021, siłę bilansu, przyszłe plany inwestycyjne oraz niepewność co do zewnętrznych warunków rynkowych w świetle ostatnich wydarzeń makroekonomicznych. Dlatego też zarząd proponuje podwyższenie dywidendy podstawowej do około 100 HUF na akcję z 95 HUF na akcję w ubiegłym roku, kontynuując tym samym dotychczasowy trend wzrostu dywidendy" - czytamy w komunikacie.

Co więcej, MOL wygenerował rekordowo wysoki poziom EBITDA i wolnych przepływów pieniężnych przepływów pieniężnych w 2021 roku w oparciu o bardzo dobre warunki makroekonomiczne, dlatego rada dyrektorów proponuje dodatkową specjalną dywidendę w wysokości około 200 HUF na akcję. Propozycja dywidendy podstawowej i specjalnej oznacza łączną dywidendę na akcję w wysokości ok. 300 HUF, wskazano także.

Dokładna wysokość dywidendy na akcję zostanie określona przed dniem ustalenia prawa do dywidendy na podstawie aktualnej liczby akcji pozostających w obrocie (z wyłączeniem akcji własnych).

Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie.