Zdaniem prawników reprezentujących PCC to rozstrzygnięcie może być precedensem i należy się liczyć z kolejnymi pozwami przeciwko dystrybutorom energii elektrycznej. Szacuje się, że roszczenia z tytułu wadliwie naliczonej opłaty przejściowej mogą wynieść w skali całego kraju 40–50 mln zł.
Sąd we Wrocławiu oddalił apelację złożoną przez EnergiaPro. Wyrok jest prawomocny. Pozwana spółka nie złożyła skargi kasacyjnej. Chemiczna firma poszła do sądu, bo nie zgodziła się z narzuconym jej sposobem ustalania stawki opłaty przejściowej (wliczanej w rachunki za energię, a później przeliczanej na wypłacane spółkom energetycznym rekompensaty za rozwiązanie długoterminowych kontraktów na sprzedaż energii, tzw. KDT).
– Patrząc na sprawę od strony ekonomicznej, rozstrzygnięcia sądu pozwoliły PCC Rokita zaoszczędzić około 4 mln zł w skali roku – mówi Filip Elżanowski z kancelarii Horodyńska i Wspólnicy. Spółka, nie zgadzając się z dystrybutorem, od 2008 r. o tyle mniej co roku płaciła za prąd. Na mocy decyzji sądu nie będzie musiała wyrównywać zaległości ani płacić wyższych rachunków w kolejnych latach.