– Rząd i PGE będą szukać nowych, najlepszych rozwiązań, które zwiększą bezpieczeństwo energetyczne kraju bez naruszania interesów giełdowej spółki – poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Przyznał, że ma świadomość, iż budowa dwóch bloków w Elektrowni Opole była jedną z naszych kluczowych inwestycji w sektorze.
Szef rządu powtórzył również, że rozmawiano z zarządem PGE?o szerszym wykorzystaniu węgla brunatnego. Wcześniej deklarował też, że polityka rządu będzie wspierała wykorzystanie tego surowca.
Analitycy giełdowi potwierdzają, że zwrot ku tej technologii w obecnych realiach jest uzasadniony ekonomicznie – choć przy spalaniu węgla brunatnego elektrownie emitują dużo dwutlenku węgla, to w okresie spowolnienia gospodarczego ceny praw do emisji są wyjątkowo tanie. Do tego sam surowiec jest relatywnie tani w porównaniu np. z węglem kamiennym.
Agencja ratingowa Fitch oceniła wczoraj, że rezygnacja PGE z rozbudowy Elektrowni Opole może być korzystna dla jego ratingu, bo pozytywnie wpływa na model biznesowy grupy. Eksperci Fitch zastrzegli jednak, że jakiekolwiek pozytywne decyzje dotyczące ratingu spółki mogą zostać podjęte dopiero po tym, jak PGE ujawni nową strategię, co pozwoli podsumować jej planowane nakłady kapitałowe. Obecnie rating PGE to „BBB+" z perspektywą stabilną.
Budowę bloków w Opolu miało realizować konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostalu i Mostostalu Warszawa.