Spółka w marcu wygrała przed sądem apelacyjnym spór o odszkodowanie za błędy urzędników kontroli skarbowej sprzed lat. Prokuratoria złożyła jednak niedawno skargę kasacyjną, a sąd apelacyjny wydał decyzję wstrzymującą wykonanie wyroku. Jak tłumaczy prezes Ideonu Ireneusz Król, decyzji tej nie można zaskarżyć.
Postępowanie przed Sądem Najwyższym składa się z dwóch etapów. W ramach tzw. przedsądu oceniane jest, czy przedstawione w skardze okoliczności uzasadniają przyjęcie jej do rozpoznania. Jeśli tak – zostanie wyznaczony termin merytorycznego posiedzenia (ewentualnie rozprawy). To może zająć całe miesiące.
– Jako prawnik oceniam skargę Prokuratorii za słabą, ale rozumiem, że z powodu kłopotów z budżetem państwu trudno rozstać się z tymi pieniędzmi – kwituje prezes Król. Podkreśla, że sąd apelacyjny wydał decyzję o wstrzymaniu wykonania wyroku, nie powiadamiając wcześniej spółki o tym, że wpłynęła skarga kasacyjna.
Sądowa potyczka Ideonu ze Skarbem Państwa trwa od lat i obfituje w zwroty akcji. Niewykluczone, że to ostatni epizod: w czerwcu 2010 roku Sąd Najwyższy (wtedy skarżącym była spółka) stwierdził, że urzędnicy ponoszą odpowiedzialność, firmie należy się odszkodowanie, trzeba tylko wyliczyć jego kwotę.
Pytanie, czy Ideon doczeka decyzji Sądu Najwyższego. Spółka jest w upadłości układowej. 8 sierpnia wierzyciele zadecydują o przyjęciu lub odrzuceniu układu. Pieniądze z odszkodowania umożliwiłyby częściową spłatę długu. Lista wierzytelności obejmuje 64 wierzycieli. Ideon musi im zwrócić 185,8 mln zł.