Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
PKN Orlen, którym kieruje Jacek Krawiec, nie uruchomi w tym roku produkcji energii w nowej elektrociepłowni.
PKN Orlen nie podał w giełdowym komunikacie przyczyn opóźnienia inwestycji. Nie ma w nim też nic o ewentualnych karach umownych, kosztach związanych z nieterminowym oddaniem do użytku elektrociepłowni czy też stopniu zaawansowania prac budowlanych. Również w otrzymanej przez nas od spółki odpowiedzi na zadane pytania nie ma konkretnych informacji na ten temat. Biuro prasowe PKN Orlen informuje jedynie, że przyczyną przesunięcia terminu oddania elektrociepłowni do użytku są opóźnienia związane z pracami budowlano-montażowymi. Podaje ponadto, że wiele kwestii jest w tej chwili przedmiotem dyskusji i ustaleń z konsorcjum odpowiedzialnym za budowę elektrociepłowni i na tym etapie nie może udzielić szczegółowych informacji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dzięki nowelizacji ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin, KGHM powinien w 10 lat „zaoszczędzić” ponad 10 mld zł. Warunkiem są jednak inwestycje w nowe złoża rud miedzi i srebra zlokalizowane na terenie naszego kraju.
Mimo chwilowo niesprzyjających warunków zewnętrznych węgierski koncern wierzy, że w średnim terminie sytuacja ulegnie poprawie. W efekcie dużo inwestuje i dąży do wytwarzania produktów chemicznych o wysokiej wartości dodanej.
Grupa Unimot wprowadziła do oferty kontrakty terminowe (forward) z fizyczną dostawą oleju napędowego, co umożliwia odbiorcom hurtowym zakontraktowanie paliwa z wyprzedzeniem - po cenie ustalonej w dniu zawarcia umowy - oraz realizację dostaw w przyszłych okresach rozliczeniowych, podała spółka. Rozwiązanie, dotąd powszechnie stosowane głównie na rynku gazu, to nowość na polskim rynku paliw i pozwala klientom zabezpieczyć się przed wahaniami cen oraz na oszczędności, podkreślił Unimot.
Inwestorzy realizujący nowe elektrownie gazowe, które nie zyskały wsparcia w postaci wygranych aukcji rynku mocy (forma pomocy publicznej( w poprzednim roku, wygrali tegoroczne aukcje dogrywkowe. Chodzi m.in. o projekty Energi i Enei. Ta ostatnia firma jednocześnie podpisała zaraz po zakończeniu aukcji umowę z wykonawcą.
W tym roku spółka istotny potencjał wzrostu widzi na rynku bitumenów i fotowoltaiki. Duże wyzwania związane są za to z handlem LPG. Niezależnie od tego stawia na rozwój w nowych obszarach m.in. na rynku biogazu i wydobycia gazu ziemnego.
Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.