– W żadnym kraju przemysł hutniczy nie produkuje pełnego asortymentu, więc część importu jest naturalna. Niestety, na wielu polach huty w Polsce są po prostu mniej konkurencyjne – kwituje Dzienniak.
Jak wynika z danych gromadzonych przez Polską Unię Dystrybutorów Stali, w styczniu ceny wyrobów hutniczych ustabilizowały się lub lekko spadały po zwyżkach, które z większą lub mniejszą dynamiką trwały od końca wakacji.
– HIPH nie zajmuje się analizami i prognozowaniem cen, ale warto zauważyć, że w latach 2011–2015 mieliśmy do czynienia z trendem spadkowym – mówi Dzienniak. – Sytuacja poprawiła się w 2016 r., ale mimo tego dynamicznego odbicia w przypadku wielu asortymentów ceny są nadal niższe niż w 2011 r. Na pewno pomógł wzrost cen surowców, ale także wprowadzenie mechanizmów chroniących rynek przed tanim, dumpingowym importem, który odpowiadał za spadek cen w ostatnich latach. Oceniam, że w zakresie cen rynek wrócił do normalności – dodaje.
– Po dynamicznych zwyżkach cen wyrobów hutniczych w 2016 r. mamy teraz do czynienia ze stabilizacją, ale nie potrwa to długo, bo producenci z Europy czy Bliskiego Wschodu zapowiedzieli podwyżki w kwietniu – ocenia Jerzy Bernhard, prezes giełdowego Stalprofilu. – Spodziewamy się, że huty będą dążyć do stopniowego podnoszenia cen, przewidujemy lekki trend wzrostowy w I półroczu – dodaje.
Bernhard wskazuje, że wiele będzie zależeć od cen surowców – rudy żelaza, węgla koksującego czy złomu. Branża hutnicza czeka też na ostateczne propozycje unijnych decydentów w zakresie handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Z powodu braku pewności i obaw o wysokie koszty funkcjonowania w nowym systemie potentat na naszym rynku ArcelorMittal Poland rozważa nawet wstrzymanie się z cyklicznym remontem wielkiego pieca, co oznaczałoby jego wygaszenie.
Trend boczny
Wzrost kursów spółek dystrybucyjnych oraz przetwórców i producentów stali zatrzymał się na początku tego roku – podobnie jak ruch cen stali. Licząc od początku IV kwartału, najlepiej radziły sobie MFO (wzrost kursu o 61 proc.) i Stalprodukt (57 proc.).