PKN Orlen podpisał umowę z Basell Orlen Polyolefins na sprzedaż do 100 tys. ton propylenu rocznie. Dostawy ruszą po uruchomieniu produkcji z nowej instalacji metatezy budowanej w Płocku, co ma nastąpić w drugiej połowie przyszłego roku. Koncern roczną wartość kontraktu szacuje na około 350 mln zł. Kontrakt został zawarty na czas trwania umowy joint venture, na podstawie której w 2002 r. utworzono Basell Orlen Polyolefins. W praktyce oznacza to, że obowiązuje do dnia, do którego będzie funkcjonował ten podmiot. PKN Orlen posiada w Basell Orlen Polyolefins 50 proc. udziałów. Reszta należy do międzynawowego koncernu Lyondell Basell Industries.
- Już teraz zapewniliśmy sprzedaż wolumenu budowanej instalacji metatezy by zabezpieczyć pełne wykorzystanie jej przyszłych mocy wytwórczych. W konsekwencji Basell Orlen Polyolefins będzie mógł zaplanować intensyfikację swojej produkcji w zakresie polipropylenu - twierdzi cytowany w komunikacie Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. energetyki PKN Orlen oraz przewodniczący rady nadzorczej Basell Orlen Polyolefins. Dodaje, że podpisany kontrakt jest elementem strategii płockiego koncernu w zakresie rozwoju petrochemii i wykorzystaniem synergii z Basell Orlen Polyolefins.
Nowa instalacja metatezy będzie wytwarzała propylen o tzw. jakości polimerowej. Obecny nominalny wolumen produkcji w tym zakresie wynosi w grupie PKN Orlen 450 tys. ton propylenu rocznie. Realizowany projekt podniesie moce wytwórcze do 550 tys. ton rocznie. Łączny koszt inwestycji wyniesie około 400 mln zł. Basell Orlen Polyolefins posiada w Płocku instalacje o łącznych mocach wytwórczych na poziomie 820 tys. ton. W tym wolumenie 400 tys. ton stanowi polipropylen, powstający na bazie propylenu. Z kolei 420 tys. ton to produkcja polietylenu. Produkty Basell Orlen Polyolefins są dystrybuowane zarówno w kraju, jak i na rynkach zagranicznych. Z danych PKN Orlen i firmy Polyglobe wynika, że największym europejskim producentem polipropylenu jest Lyondell Basell Industries, posiadający zdolności produkcyjne na poziomie około 2,4 mln ton na rok, co daje mu pozycję niekwestionowanego lidera rynku z udziałami wynoszącymi 20,4 proc. Koncern posiada zakłady w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polsce. Z kolei łączne moce produkcyjne grupy PKN Orlen z zakładami w Polsce i Czechach wynoszą około 480 tys. ton na rok, co daje jej 4,2-proc. udział w europejskim rynku. W przypadku obu koncernów uwzględniono, że mają po połowie udziałów w Basell Orlen Polyolefins.