JSW chce zwiększyć inwestycje i wydobycie

Choć zarząd jastrzębskiej spółki zapowiadał publikację wieloletniej strategii jeszcze we wrześniu, to do dziś dokument nie uzyskał akceptacji rady nadzorczej.

Publikacja: 18.11.2017 10:00

JSW chce zwiększyć inwestycje i wydobycie

Foto: materiały prasowe

– Strategia została przygotowana i przedłożona do odpowiednich organów. We wrześniu i październiku dyskutowaliśmy o niej z wierzycielami spółki. Zakładamy, że do końca listopada rada nadzorcza zaakceptuje już dokument – zapowiada Daniel Ozon, pełniący obowiązki prezesa JSW.

Wieloletni plan

GG Parkiet

Zarząd zdecydował się ujawnić założenia strategii na lata 2017–2030. JSW planuje przede wszystkim zwiększyć wydobycie węgla z obecnych 15 mln ton do co najmniej 18 mln ton. Te dodatkowe 3 mln ton ma uzyskać w wyniku wzrostu organicznego, co będzie możliwe dzięki udostępnieniu nowych złóż oraz nowych poziomów wydobywczych. W przypadku koksu planuje natomiast ustabilizować produkcję na poziomie powyżej 3,4 mln ton.

Jednocześnie spółka będzie dążyć do zwiększenia udziału produkcji węgla koksowego, który ma stanowić 85 proc. ogółu wydobycia już od 2020 r.

Duży nacisk zarząd zamierza postawić na wzrost efektywności. Dlatego planuje inwestycje w nowe technologie, modernizację infrastruktury oraz optymalizację procesów produkcyjnych. – Kopiemy coraz głębiej, pracujemy w coraz trudniejszych warunkach. Stąd kluczowe dla nas jest utrzymanie kosztów na stabilnym poziomie – wyjaśnia Ozon.

Spółka rozważa m.in. stosowanie w kopalniach obudowy kotwowej, dotychczas niewystępującej w polskim górnictwie. JSW otrzymała już potwierdzenie Głównego Instytutu Górnictwa, że realizacja takiej technologii z technicznego punktu widzenia jest możliwa. Zarząd przeanalizował już, w których konkretnie zakładach może zastosować nowy typ obudowy.

W planach węglowej spółki jest także restrukturyzacja zadłużenia. Wcześniej zarząd JSW informował już, że rozważa emisję obligacji na rynku amerykańskim o wartości nawet 500 mln dolarów i mniejszą na polskim rynku. Decyzje w tej sprawie zapadną w I kwartale 2018 r.

Spółka zapowiada ponadto, że co roku na inwestycje wydawać będzie co najmniej 1 mld zł. W samym 2018 r. nakłady mogą sięgnąć 1,3 mld zł.

Niepokojące koszty

W III kwartale JSW rozczarowała analityków nie tylko niższymi niż w II kwartale i niższymi od oczekiwań cenami sprzedaży węgla. – W moim odczuciu bardziej niepokojący był wzrost kosztów jednostkowych na wydobyciu węgla. Gdy JSW przekazywała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń nierentowne kopalnie, rynek oczekiwał spadku kosztów. Te zaś wzrosły, co jest złym prognostykiem na przyszłość. Gdy ceny węgla znów gwałtownie spadną, przy tak wysokich kosztach JSW po raz kolejny znajdzie się w tarapatach – argumentuje Michał Sztabler, analityk Noble Securities.

Eksperci zwracają też uwagę na niski wolumen wydobycia węgla. Zarząd JSW przekonuje jednak, że od początku zakładał mniejszą produkcję w tym okresie, głównie z uwagi na warunki geologiczne w kopalniach. Nie widzi natomiast zagrożenia wykonania rocznego planu. Władze spółki zauważają też poprawę przepustowości na kolei. W ostatnich miesiącach spółki węglowe narzekały, że z uwagi na kłopoty logistyczne mają problemy z dostawami węgla dla swoich klientów.

Analitycy są natomiast dobrej myśli, jeśli chodzi o ceny węgla w kolejnych kwartałach. – Obecnie utrzymują się one na wysokim poziomie, co daje nadzieję, że wyniki spółki pod koniec roku się poprawią – twierdzi Sztabler.

DM BOŚ prognozuje, że światowe ceny węgla koksowego w przyszłym roku utrzymywać się będą w przedziale 150–190 dolarów za tonę. Stawki w górę ciągnąć będzie dobra koniunktura na rynku stalowym.

Surowce i paliwa
Unimot chce skokowo rosnąć na rynku paliw żeglugowych
Surowce i paliwa
Mo-Bruk inwestuje
Surowce i paliwa
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Surowce i paliwa
Nowy zarząd Orlenu wyznaczył już priorytety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Surowce i paliwa
W Bogdance powrót po latach. Jest nowy prezes
Surowce i paliwa
Unimot ma nową ambitną strategię