Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 25.07.2018 05:00 Publikacja: 25.07.2018 05:00
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik
Niedobór polskiego węgla na rynku, presja ze strony resortu energii, ale przede wszystkim dobre ceny czarnego paliwa sprawiły, że spółki wydobywcze rozpoczęły inwestycje na ogromną skalę. „Rzeczpospolita" dotarła do najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu, które pokazują gigantyczny wzrost nakładów w rodzimych kopalniach. Od stycznia do maja wartość inwestycji sięgnęła już 906,7 mln zł i była o 489,7 mln zł wyższa niż przed rokiem.
- Świadczy to o dynamicznym wzroście zaangażowania inwestycyjnego w spółkach węglowych i przeznaczania na ten cel coraz większej części przychodów - z niespełna 4 proc. w pierwszych pięciu miesiącach 2017 r. do 8 proc. przychodów w tym samym okresie 2018 r. – wylicza Robert Marzec, p.o. dyrektora katowickiego oddziału ARP.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koncern więcej zarabia pomimo trudnych warunków rynkowych. To konsekwencja poprawy efektywności i wewnętrznych wskaźników, zwłaszcza na działalności dotyczącej wydobycia ropy i gazu oraz produkcji rafineryjnej.
Jak przekazała spółka, 8 maja br. w siedzibie Spółki odbyło się pierwsze spotkanie rozpoczynające rozmowy nad wypracowaniem jednolitego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Bumech uważa za bezzasadny wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni Silesia, który według doniesień medialnych został złożony do ministra klimatu i środowiska przez Fundację Frank Bold. Spółka w komentarzu dla „Parkietu” odniosła się do stawianych zarzutów.
Realizacja unijnych celów związanych z ograniczeniem emisji CO2 powinna być wydłużona w czasie, realizowana przy zastosowaniu różnych technologii i wspierana finansowo. Musi też być zapewniona konkurencyjność i bezpieczeństwo europejskich firm.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Prawnicy z Frank Bold złożyli do ministra klimatu i środowiska wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni Silesia należącą do Bumechu.
Prawnicy z Frank Bold złożyli do ministra klimatu i środowiska wniosek o cofnięcie koncesji na wydobycie w kopalni Silesia należąca do Bumechu. Kopalnia miała przestać naprawiać szkody i wypłacać należności za szkody górnicze wynikające z zawartych ugód, czym ma naruszać - zdaniem organizacji - zasady koncesji i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Goczałkowic-Zdroju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas