Cel to fuzja z Lotosem i wzmacnianie Orlenu

Prezes Daniel Obajtek chce w tym roku sfinalizować fuzję z Lotosem i realizować największy w historii płockiej grupy program rozwoju petrochemii.

Publikacja: 05.02.2019 05:15

Dla Daniela Obajtka w drugim roku kierowania PKN Orlen projektem numer jeden będzie sfinalizowanie f

Dla Daniela Obajtka w drugim roku kierowania PKN Orlen projektem numer jeden będzie sfinalizowanie fuzji z Grupą Lotos.

Foto: materiały prasowe

Daniel Obajtek jest ulubionym prezesem przewodniczącego PiS Jarosława Kaczyńskiego – mówi powszechna już na rynku opinia. Sam zresztą temu nie zaprzecza, przyznając w niedawnym wywiadzie dla „Parkietu", że obaj spotykają się i rozmawiają o Polsce i o gospodarce. Widać to też po decyzjach podejmowanych przez Obajtka. Gdy ten mówił, że Orlen nie będzie inwestował w elektrownię atomową, to plany resortu energii w tym zakresie musiały zostać zmienione.

Obajtek funkcję prezesa płockiego koncernu objął dokładnie 6 lutego 2018 r. Niecałe trzy tygodnie później podpisał z Krzysztofem Tchórzewskim, ministrem energii reprezentującym Skarb Państwa, list intencyjny dotyczący rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos. Był to pierwszy konkretny dokument podpisany w tej sprawie, mimo że o potencjalnej fuzji mówiło się i analizowało ją już wiele lat wcześniej. Do dziś spółka złożyła w Komisji Europejskiej wersję roboczą wniosku o koncentrację i cały czas prowadzi badanie due diligence. Liczy, że do połączenia dojdzie w tym roku. Celem jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania na rynkach międzynarodowych i odpornego na wahania rynkowe.

Foto: GG Parkiet

Decyzja dotycząca realizacji drugiej sztandarowej dla przyszłości Orlenu inwestycji również została szybko podjęta, bo zaledwie po czterech miesiącach od objęcia przez Obajtka funkcji szefa spółki. Co więcej, program rozwoju petrochemii, o wartości ok. 8,3 mld zł, jest historycznie największym tego typu przedsięwzięciem w grupie. Dzięki niemu do 2023 r. mają być łącznie zrealizowane cztery inwestycje w Płocku i we Włocławku, które rocznie dadzą 1,5 mld zł dodatkowego zysku EBITDA.

Plany na kolejny rok

Ważnych decyzji dla rozwoju koncernu było zdecydowanie więcej. – Zarządzanie firmą o tak wyjątkowym znaczeniu nie tylko z uwagi na skalę działania, ale też strategiczną rolę w budowaniu siły polskiej gospodarki wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością wobec wszystkich grup interesariuszy. Dlatego obejmując funkcję prezesa PKN Orlen, zadeklarowałem, że moim priorytetem jest wzmacnianie pozycji koncernu w kraju i za granicą oraz wzrost wartości dla akcjonariuszy – mówi Obajtek.

Poza dwiema sztandarowymi inwestycjami wymienia m.in. dywersyfikację dostaw ropy, zakończony sukcesem wykup do 100 proc. akcji Unipetrolu w Czechach i zacieśnienie relacji biznesowych z Kolejami Litewskimi, co przekłada się na wzmocnienie pozycji zależnego Orlen Lietuva. Jego zdaniem warto też pamiętać o autorskim programie „Orlen w portfelu", zachęcającym inwestorów indywidualnych do długoterminowego trzymania akcji spółki oraz promocji polskich producentów na stacjach paliw grupy. Przyznaje też, że firma nie na wszystko ma wpływ, m.in. dlatego że działa w branży, w której projekty inwestycyjne wymagają czasu i konsekwentnych działań.

Dla Obajtka w kolejnym roku prezesury projektem numer jeden będzie sfinalizowanie fuzji z Lotosem. – To niezwykle ważne z perspektywy rozwoju obu firm, jak i polskiej gospodarki. Mocno trzymamy się harmonogramów, współpracujemy z KE i liczymy, że do końca pierwszego półrocza otrzymamy decyzję – twierdzi prezes Orlenu. Dodaje, że z punktu widzenia całej grupy ważne są uruchomienie i realizacja wszystkich zaplanowanych projektów, a są to m.in. inwestycje w ramach programu rozwoju petrochemii, we włocławskim Anwilu i w Orlen Południe w Jedliczu i Trzebini.

– Mocno stawiamy na promocję rozwiązań niskoemisyjnych – do końca roku chcemy wybudować już 50 punktów ładowania samochodów elektrycznych na naszych stacjach paliw. Realizujemy procesy, które dadzą nam podstawę do podjęcia ewentualnej decyzji o budowie morskich farm wiatrowych – przypomina Obajtek. Ponadto koncern kontynuuje prace poszukiwawcze i wydobywcze w Polsce i w Kanadzie oraz liczy na kolejne sukcesy w tym segmencie rynku.

Czas na szczegóły

– Rok prezesury Daniela Obajtka w PKN Orlen to niewątpliwie ciekawy okres w historii koncernu. Stanowi o tym już samo zainicjowanie przejęcia Lotosu i realizacji programu rozwoju petrochemii – mówi Krzysztof Pado, analityk DM BDM. Dodaje, że kolejny rok pokaże, czy uda się sfinalizować zakup gdańskiej rafinerii, po jakiej cenie i jakie uda się osiągnąć z tego tytułu efekty synergii. Analityk oczekuje też szczegółów na temat nowych projektów petrochemicznych. Co do zasady ten kierunek rozwoju ocenia pozytywnie, zwłaszcza w kontekście prawdopodobnego w przyszłości spadku popytu na paliwa silnikowe.

Foto: GG Parkiet

Dla akcjonariuszy PKN Orlen na pewno ważną sprawą będzie wypłata dywidendy i przyszły kurs akcji. – Sądzę, że z ubiegłorocznego zysku spółka wypłaci podobną dywidendę jak poprzednio, chociaż dużo tu będzie zależało od wysokości realizowanych inwestycji. Z kolei kurs akcji w dużym stopniu będzie zależał od wyników finansowych, a te od sytuacji makroekonomicznej, na którą spółka nie ma większego wpływu – twierdzi Pado.

Według Michała Kozaka, analityka Trigon DM, drugi rok prezesury Obajtka będzie w dużym stopniu zależał od tego, jakie decyzje podejmie KE w sprawie planowanego przejęcia Lotosu przez Orlen. Przypomina, że jest to projekt, który wymaga przeprowadzania licznych analiz i uzgodnień. Oczekuje też, że zarząd szczegółowo wytłumaczy, w jaki sposób chce zwiększać zyski, skoro z jednej strony ogranicza import tańszej ropy z Rosji, a z drugiej liczy na wzrost dyferencjału Brent-Ural (różnica w cenie między ropą wydobywaną spod dna Morza Północnego a rosyjską).

Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku