W tym roku grupa Orlen chce zrealizować w Kanadzie 12 proc. zakładanych ogółem inwestycji. To 0,6 mld zł. W ubiegłym roku były one o 0,1 mld zł mniejsze. Dlaczego rosną inwestycje? – Zgodnie z przyjętą strategią PKN Orlen na lata 2019–2022 wydobycie w Kanadzie zakłada m.in. generowanie wolnych przepływów pieniężnych w możliwie najkrótszym czasie. W tym celu niezbędne jest zagospodarowanie posiadanych zasobów oraz osiągnięcie, a następnie utrzymanie odpowiednio wysokiego poziomu wydobycia – podaje biuro prasowe Orlenu.
Tegoroczne wydatki przede wszystkim obejmą zagospodarowanie już posiadanych złóż. Zależny Orlen Upstream Canada planuje m.in. rozpocząć wiercenie 20 otworów brutto (14,8 netto, czyli po uwzględnieniu udziałów w poszczególnych projektach). Chce też kontynuować prace związane z rozbudową infrastruktury do przesyłu i przerobu ropy i gazu. Dzięki inwestycjom średnie dzienne wydobycie ma zwyżkować do około 20 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy). W ubiegłym roku wynosiło około 17 tys. boe. Do wzrostu produkcji mają się przyczynić głównie prace prowadzone na obszarze Kakwa w stanie Alberta.
Rozbudowane instalacje
W ubiegłym roku grupa Orlen najwięcej gazu w Kanadzie wydobyła na obszarze Ferrier, a najwięcej węglowodorów ciekłych (głównie ropy) na obszarze Kakwa. Prace poszukiwawczo-rozpoznawcze prowadzono z kolei na obszarze Blackstone. Obecnie trwa analiza pozyskanych danych w celu określenia, czy ten obszar jest perspektywiczny pod względem odkrycia złóż nadających się do komercyjnego zagospodarowania.
W 2018 r. wydatki koncernu obejmowały głównie zagospodarowanie posiadanych aktywów, czyli wiercenia i szczelinowania oraz rozbudowę infrastruktury do przesyłu i przerobu węglowodorów. Rozpoczęto wówczas wiercenie 22 otworów brutto (16,4 netto). Pod koniec roku spółka zakończyła rozbudowę instalacji do wstępnego przerobu gazu w rejonie Kakwa. Dzięki temu jej przepustowość wzrosła z 30 do 45 MMcf (milion stóp sześciennych) gazu na dobę. W rezultacie będzie mogło wzrosnąć wydobycie i sprzedaż błękitnego paliwa.
Terminal LNG
Orlen Upstream Canada ma 7,4 proc. udziałów w firmie Pieridae Energy będącej operatorem projektu budowy terminala eksportowego Goldboro LNG w kanadyjskiej Nowej Szkocji. Będzie on służył do skraplania gazu. Ustalenie końcowego modelu biznesowego realizacji tego przedsięwzięcia i zaangażowania poszczególnych podmiotów wraz z rozpoczęciem prac przygotowujących teren pod budowę planowano na 2018 r. Orlen na razie nie ujawnia, czy zaplanowane działania udało się zrealizować. – Na bieżąco monitorujemy stan prowadzonych prac w projekcie Goldboro LNG. W zależności od postępów będą podejmowane odpowiednie kroki – podaje Orlen. Projekt ulokowany na wschodnim wybrzeżu Kanady został dołączony do portfela koncernu wraz z przejęciem firmy Kicking Horse Energy przeprowadzonym w 2015 r.