Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.08.2020 05:00 Publikacja: 01.08.2020 05:00
Kursut Ozenc & Margaret Hagan Kreatywne rytuały przydatne w pracy. mt biznes, Warszawa 2020
Foto: Archiwum
Wiele badań pokazało, że odpowiednie rytuały pozwalają pracownikom czuć się lepiej w swoich firmach i bardziej się angażować. Rytuały są również pomocne przy rozładowywaniu konfliktów w grupie. Oczywiście ta prawidłowość się sprawdza, jeśli rytuały nie są narzucone przez korporacyjną „górę", mają atrakcyjną formę dla pracowników i nie przeradzają się w skostniały mechanizm blokujący kreatywne działania. Ozenc i Hagan w swojej książce „Kreatywne rytuały przydatne w pracy" przedstawili zestaw takich sztuczek przydatnych do budowania kultury korporacyjnej. Niektóre z nich są bardzo ciekawe i fajne (konkurs wypieków, dzień bez zebrań czy też „zasypane biurko"), niektóre niestety mogą jednak przybrać żałosny obrót, jeśli będą wdrażane przez oderwanych od rzeczywistości biurokratów. Książka jest bardzo praktyczna, przyjemna w lekturze i szybko się ją czyta (zwłaszcza że jest w niej bardzo dużo rysunków). Daje ona również do myślenia. Okazuje się bowiem, że pracownicy wielkich korporacji często postrzegają świat na sposób magiczny, podobnie jak przedstawiciele plemion odciętych od cywilizacji. „Musisz pozostać skupiony tak długo, jak na biurku leży kamień. Gdy czas upłynie albo skończysz zadanie, dziękujesz kamieniowi za pomoc i odkładasz" – to opis jednego z korporacyjnych rytuałów o nazwie „kamień skupienia". Jest jeszcze m.in. „przycisk supermocy", „spal tę kłótnię" i „ogród zombie". hk
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
„Szwajcaria nie ma armii, ona jest armią” – takie przekonanie panuje w alpejskiej konfederacji.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Konflikt bliskowschodni wciąż trwa, ale warto mu się przyjrzeć w pewnej perspektywie czasowej.
Cal Newport przekonuje, że wartościowa i kreatywna praca zwykle powinna być wykonywana w powolnym tempie, dostosowanym do pracownika.
Kwestia poboru prędzej czy później pojawi się w prognozach dotyczących rynku pracy.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Znany socjolog argumentuje, że szybki rozwój sztucznej inteligencji stanowi zagrożenie dla ludzkości. Czy czasem w tej kwestii nie przesadza?
Grupka aktywistów tworząca samozwańczy rząd emigracyjny Korei Północnej okazała się skuteczniejsza od zachodnich tajnych służb wywiadowczych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas