Wszystkie marcowe portfele dały zarobić, najlepszy aż 6,7 proc.

Za nami niezwykle udany miesiąc dla portfeli forkeksowych „Parkietu". Cała ósemka analityków wypracowała dodatnie stopy zwrotu. Czy w kwietniu będzie podobnie? Na co stawiają eksperci?

Publikacja: 04.04.2016 16:00

Wszystkie marcowe portfele dały zarobić, najlepszy aż 6,7 proc.

Foto: Bloomberg

W marcu wszyscy analitycy tworzący autorskie portfele foreksowe – składające się z walut, surowców oraz indeksów giełdowych – wypracowali dodatnie stopy zwrotu. Liderem rankingu został zespół Domu Maklerskiego BOŚ (Marek Rogalski, Dorota Sierakowska, Michał Pietrzyca). Kluczem do sukcesu było zajęcie trzech długich pozycji: na parze GBP/JPY, kontraktach na gaz ziemny oraz indeksie Euro Stoxx Banks. Po rozłożeniu kapitału na trzy równe części portfel zyskał aż 6,7 proc. (podawane stopy zwrotu nie uwzględniają dźwigni finansowej). Niewiele gorszym wynikiem (+6 proc.) może się pochwalić drużyna Raiffeisen Polbanku (Tomasz Regulski, Dorota Strauch).

Uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich ośmiu portfeli foreksowych na marzec sięgnęła 3,52 proc., a skuteczność sygnałów inwestycyjnych wyniosła aż 79 proc. (19 z 24 pozycji na plusie).

Tyle historii i statystyk, pora na prognozy. Sprawdźmy więc, jak prezentują się kwietniowe portfele złożone z walut, surowców i indeksów.

Jen, amerykański dolar i złoty

W segmencie walut kolejny miesiąc sporą popularnością cieszy się jen. Dwaj analitycy – Krzysztof Wańczyk z ING Securities oraz debiutujący w naszych zestawieniach Marcin Sulewski z Banku Zachodniego WBK – oczekują umocnienia japońskiej waluty względem dolara (short USD/JPY). Obaj zwracają uwagę na politykę pieniężną lokalnych banków centralnych: gołębie sygnały z Fedu i brak dalszego poluzowania polityki pieniężnej w marcu przez Bank Japonii. Colin Cieszynski (CMC Markets) również spodziewa się osłabienia dolara, tyle że względem funta (long GBP/USD). Jego zdaniem przemawia za tym zarówno technika – na wykresie widać prowzrostową formację odwróconej głowy z ramionami – jak i fundamenty w postaci rozbieżnej polityki banków centralnych.

Według Marcina Kiepasa z Admiral Markets w kwietniu dolar nie musi być skazany na osłabienie. Analityk oczekuje aprecjacji „zielonego" względem złotego. – Dolar jest najtańszy od 5,5 miesiąca, to już najwyższy czas na odbicie w górę – uważa Kiepas. Daniel Kostecki z HFT Brokers drugi miesiąc z rzędu stawia na umocnienie złotego względem węgierskiego forinta (short HUF/PLN). Skąd taka opinia? Kostecki zwraca uwagę na dywergencję w polityce monetarnej. – Stopy procentowe na Węgrzech zostały obniżone i może to być dopiero początek cyklu. Tym samym PLN może nadal zyskiwać względem HUF, podobnie jak w marcu – przekonuje.

Na surowcach dominują byki

Kwiecień jest kolejnym miesiącem, w którym przeciwstawne prognozy dotyczą złota (2 x short; 1 x long). Daniel Kostecki stawia na wzrost cen. Uważa, że notowania kruszcu mogą zwyżkować ze względu na gołębią retorykę Fedu, co z kolei powinno wywierać presję na dolara. W tym miejscu należy wyjaśnić, że ceny surowców (w tym złota) są odwrotnie skorelowane z kursem „zielonego" – im tańszy dolar, tym wyższe ceny towarów. I na odwrót.

Dwoje analityków – Dorota Sierakowska i Marcin Kiepas – oczekuje spadku cen złota. – Miniony kwartał był najlepszy dla złota od trzech dekad, jednak zwyżki bazowały głównie na emocjonalnej reakcji na sytuację na rynkach akcji oraz na słowa przedstawicieli Fedu. Obecnie notowania mają problem z wyznaczeniem nowego maksimum, a długoterminowy trend pozostaje spadkowy – argumentuje Sierakowska.

W kwietniowych portfelach znalazły się aż cztery długie pozycje dotyczące innych surowców. Marcin Sulewski stawia na zwyżkę notowań ropy naftowej typu Brent. Powód? Eksporterzy czarnego złota w połowie kwietnia będą dyskutować nad ograniczeniem produkcji. Krzysztof Wańczyk wierzy w kontynuację odbicia cen gazu ziemnego. Zwraca przy tym uwagę na zmianę głównego trendu ze spadkowego na wzrostowy, co jest pokłosiem wzrostu cen innych energetycznych paliw (w tym ropy). Dwóch analityków zainteresowało się towarami rolnymi. Szymon Zajkowski z zespołu DM mBanku liczy na wyższe ceny pszenicy. Ma się do tego przyczynić niekorzystna sytuacja pogodowa w USA, która ograniczy zbiory tego zboża. Colin Cieszynski obstawia zaś zwyżkę cen owsa.

Na tle dominujących „byczych" prognoz surowcowych wyróżnia się odmienna opinia Bartosza Sawickiego z TMS Brokers. Widzi on przestrzeń do spadku cen soi. – Wyjście cen na półroczne szczyty ponad 910 dolarów za buszel to naszym zdaniem w świetle rekordowych zbiorów w USA i Brazylii oraz drugich najwyższych w Argentynie dobra okazja do odnawiania krótkich pozycji – mówi.

Bycze prognozy dla światowych giełd

W kwietniu niemal wszyscy analitycy zajęli długie pozycje na wskazanych przez siebie indeksach giełdowych. Wzięciem cieszą się zwłaszcza europejskie parkiety. Colin Cieszynski liczy na wzrost notowań DAX. Na wykresie niemieckiego indeksu tworzy się jego zdaniem duża formacja odwróconej głowy z ramionami. Zdaniem Bartosza Sawickiego w kwietniu powinien rosnąć indeks EURO STOXX Banks, skupiający największe banki Starego Kontynentu. Marcin Sulewski postawił z kolei na to, że w górę ruszy FTSE-100, czyli główny indeks giełdy w Londynie. Powód? Indeks nadmiernie ucierpiał w związku z obawami dotyczącymi Brexitu. Kamil Maliszewski z DM mBanku zakłada, że działania EBC będą się pozytywnie odbijać na cenach ryzykownych aktywów w strefie euro, w tym m.in. na akcjach na giełdzie w Madrycie. Ekspert spodziewa się więc zwyżek indeksu IBEX-35.

Marzec był najlepszym miesiącem dla naszego WIG20 od sześciu lat – flagowy indeks GPW zyskał 9,5 proc. Opinie analityków co do jego perspektyw są jednak podzielone. Michał Pietrzyca wierzy w dalsze zwyżki. Zauważa, że kontakty na WIG20 wyszły z ponad 30-tygodniowej fali spadkowej, a układ techniczny i zasięgi Fibonacciego pozwalają na ruch do zakresu 1978–2163 pkt.

Odmienny pogląd prezentuje Marcin Kiepas. Jego zdaniem po 2,5-miesięcznej zwyżce, która wywindowała indeks o 20 proc., w kwietniu dojdzie do realizacji zysków, która powinna korelować z podobnym zachowaniem na rynku surowców i innych rynkach wschodzących.

[email protected]

Portfele na kolejny miesiąc | ośmiu ekspertów i ich kwietniowe prognozy dla wa lut, surowców i indeksów giełdowych

Daniel Kostecki, HFT Brokers

HUF/PLN

Stopy procentowe na Węgrzech zostały obniżone i może być to dopiero początek cyklu. Tym samym złoty może nadal zyskiwać względem forinta, podobnie jak w marcu, ze względu na dywergencję w polityce monetarnej.

Złoto

Pomimo już silnego wzrostu cen złota notowania tego kruszcu mogą dalej zwyżkować ze względu na przecenę dolara, która wynika ze stopniowego komunikowania przez Fed gołębiego nastawienia odnośnie do tempa podwyżek stóp procentowych w USA.

Nikkei225

Pod koniec kwietnia zostaną opublikowane nowe prognozy Banku Japonii, które mogą zwiększyć oczekiwania na dalsze luzowanie polityki monetarnej. Oczekiwania te będą się wzmagać, jeśli prognozy dotyczące inflacji będą niższe.

Colin Cieszynski, CMC Markets

GBP/USD

Kurs GBP/USD wyrysowuje znaczącą odwróconą formację głowy z ramionami. Rozbieżność między neutralną polityką pieniężną Banku Anglii i obecnie bardziej gołębią Fedu się zmniejsza. Obawy o Brexit wydają się zbyt silnie obniżać kurs funta.

Owies

Wydaje się, że ceny owsa po spadkach przez cały 2015 r. znalazły dno. Zarówno wskaźniki trendu, jak i impetu wskazują na możliwy wzrost w kierunku 200-dniowej średniej ruchomej i poziomu 2,20 dolarów za buszel.

DAX

Od trzech miesięcy na DAX tworzy się duża formacja odwróconej głowy z ramionami. Po przekroczeniu 10 000 pkt następnym oporem może być poziom 10 150 pkt i styczniowe szczyty. Coraz wyższe minima wskazują na znaczną siłę indeksu.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

AUD/NZD

Siła dolara nowozelandzkiego w końcówce marca miała korekcyjny charakter. Relatywne zachowanie cen surowców ważnych dla gospodarek obu krajów i tendencje w polityce ich banków centralnych faworyzują powrót do zwyżek.

Soja (CBOT)

Krótka pozycja na majowym kontrakcie (Bloomberg: S K6 Comdty). Wyjście cen na półroczne szczyty ponad 910 USD za buszel to naszym zdaniem w świetle rekordowych zbiorów w USA i Brazylii oraz drugich najwyższych w Argentynie dobra okazja do odnawiania krótkich pozycji.

Euro Stoxx Banks

Sektor surowcowy i paliwowy napędzał odbicie w drugiej części I kwartału. Czas na zmianę lidera – korzystnie wycenianym instytucjom finansowym sprzyja także polityka EBC i zapowiedź odejścia od dalszych cięć stóp procentowych.

Marcin Kiepas, Admiral Markets

USD/PLN

Dolar jest najtańszy od 5,5 miesiąca, pora na odbicie. Krajowe impulsy wzmacniające złotego się wyczerpują, dyskontowanie mniejszej liczby podwyżek stóp przez Fed powinno się zakończyć, a nastawienie do rynków wschodzących w kwietniu powinno się pogorszyć.

Złoto

Podtrzymujemy „short" w przypadku złota. Zakładamy, że w kwietniu nastąpi ciąg dalszy zapoczątkowanej w połowie marca realizacji zysków.

WIG20

Po 2,5-miesięcznej zwyżce, która wywindowała indeks WIG20 o 20 proc., w kwietniu oczekujemy zwykłej realizacji zysków, która powinna korelować z podobną realizacją zysków na rynku surowców i innych rynkach wschodzących.

Kamil Maliszewski, DM mBanku

AUD/USD

Marzec był miesiącem silnego osłabienia dolara ze względu na gołębią retorykę Fedu. Uważamy jednak, że dobre dane z gospodarki USA będą ograniczały ewentualne straty USD. Natomiast odbicie cen surowców pomagające dolarowi australijskiemu powinno wyhamować.

Pszenica

Sucha pogoda oraz niskie temperatury w niektórych rejonach upraw w USA prawdopodobnie pogorszą jakość i wielkość zbiorów. Dodatkowo podaż może zostać ograniczona przez spadek obszaru zasiewu wiosennej odmiany pszenicy.

IBEX-35

Zakładamy, że działania EBC będą pozytywnie odbijać się na cenach ryzykownych aktywów w strefie euro. Szczególnie w przypadku krajów takich jak Hiszpania, gdzie nowe rundy finansowania (TLTRO) dla banków były potrzebne.

Marcin Sulewski, Bank Zachodni WBK

USD/JPY

Gołębie sygnały z Fedu i brak dalszego poluzowania polityki pieniężnej w marcu przez BoJ umocniły jena do dolara. Ruch spadkowy USD/JPY wydaje się jeszcze rozwijać, dlatego zakładam jego kontynuację w najbliższych tygodniach.

Ropa Brent

Eksporterzy ropy odczuwają negatywne skutki spadku ceny i na spotkaniu w połowie kwietnia będą dyskutować nad ograniczeniem produkcji. Poza tym od dołka kurs Brenta narysował cztery fale i po trwającej złożonej „czwórce" nastąpić może atak na lokalny szczyt.

FTSE 100 Index

Sądzę, że rynek przereagował, obawiając się Brexitu. Nawet mimo tego czynnika ryzyka, FTSE wygląda lepiej niż choćby DAX czy CAC40. Sądzę, że trend spadkowy osiągnął już maksimum siły i trwające od połowy lutego odbicie może być kontynuowane.

Marek Rogalski, DM BOŚ

EUR/TRY

Kwiecień w Turcji będzie obfitować w kluczowe lokalne wydarzenia (projekt nowej konstytucji i wygasająca 19 kwietnia kadencja obecnego szefa banku centralnego, skonfliktowanego z otoczeniem Erdogana), które raczej nie pomogą lirze.

Złoto

Za nami najlepszy kwartał od trzech dekad, jednak zwyżki bazowały głównie na emocjonalnej reakcji na sytuację na rynkach akcji oraz słowach przedstawicieli Fedu. Obecnie notowania mają problem z wyznaczeniem nowego maksimum, a długoterminowy trend pozostaje spadkowy.

WIG20

Kontrakty na WIG20 wyszły z ponad 30-tygodniowej fali spadkowej. Układ techniczny i zasięgi Fibonacciego pozwalają na ruch do zakresu 1978–2163 pkt, ale przy podtrzymaniu wsparcia 1807 pkt.

Krzysztof Wańczyk, ING Securities

USD/JPY

Po ostatniej wypowiedzi przewodniczącej Fedu Janet Yellen spadło prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp w kwietniu z 38 do 28 proc., dlatego dolar może stracić na wartości.

Gaz ziemny

Na rynku gazu nastąpiła zmiana trendu na wzrostowy, co jest pokłosiem wzrostu cen innych energetycznych paliw, w tym ropy naftowej. Jest szansa na kontynuację odbicia, jeśli na rynku ropy trend nie ulegnie załamaniu.

Nikkei 225

Umacniający się jen ogranicza zyski japońskich spółek nastawionych na eksport (silna waluta zmniejsza konkurencyjność japońskich towarów na rynkach zagranicznych – red.), dlatego giełda w Tokio może zaliczyć kolejną falę spadku.

Pytania do Marcina Sulewskiego, analityka Banku Zachodniego WBK

W którym kierunki podąży kurs EUR/USD? Co podpowiada technika, a co mówią fundamenty?

Nie oczekuję wznowienia impulsu spadkowego EUR/USD, a tym bardziej osiągnięcia parytetu. W poprzednich miesiącach rynek dość agresywnie wyceniał podwyżki stóp w USA, które teraz, po pierwsze, oddalają się w czasie (oczekuję dwóch po 25 pkt baz. w IV kw. 2016 r.), a po drugie, ich możliwa liczba w tym roku spadła również w ocenie samych amerykańskich bankierów centralnych. Może to ograniczać potencjał do aprecjacji dolara. Jednocześnie EBC będzie się starał nie dopuścić do nadmiernej aprecjacji euro. W ostatnich tygodniach górą w walce o słabszą walutę jest Fed, dlatego widzę szansę, by w tym roku EUR/USD zbliżył się w okolice lokalnego szczytu z sierpnia 2015 r. na ok. 1,17.

W ciągu ostatnich tygodni złoty umacniał się względem euro, dolara i franka. Czy jest przestrzeń do dalszej aprecjacji?

W ostatnich tygodniach złotemu sprzyjał dość dobry globalny nastrój, krajowa polityka (gdzie kontrowersyjne dla rynku pomysły zeszły na drugi plan), a RPP wydaje się zgodna co do tego, że stopy NBP nie będą obniżane. Jeśli nastrój na świecie nie pogorszy się gwałtownie, to w krótkim terminie złoty powinien pozostać mocny, ale mniej korzystnie rysują się jednak perspektywy na kolejne miesiące. Okres wakacyjny jest statystycznie niezbyt korzystny dla złotego, a w drugiej połowie na rynku mogą się pojawić obawy o przyszłoroczny budżet. Poza tym, wciąż nierozwiązana jest kwestia kredytów walutowych, co może ograniczać potencjał do aprecjacji. Poza tym, maj i lipiec to decyzje trzech największych agencji ws. polskiego ratingu.

A jak interpretować ostatni impuls wzrostowy w wykonaniu WIG20? Czy to przymiarki do hossy?

Zwyżki WIG20 to w części wynik odreagowania po silnej przecenie banków. Szacunki KNF mówiące o znacznych stratach sektora bankowego w przypadku wprowadzenia obecnego projektu konwersji walutowych kredytów hipotecznych sprawiły, że rynek zaczął z nadzieją oczekiwać, że nie zostanie on w tym kształcie wprowadzony w życie. Trwające od początku roku zwyżki narysowały najdłuższą falę w górę w trwającym od kwietnia 2015 r. impulsie spadkowym, trend się wzmacnia, co daje nadzieję, że nie jest to tylko przejściowe odbicie. Kluczowe dla krótkoterminowej perspektywy jest to, jak indeks się zachowa na nieco ponad 2000 pkt. Sierpniowo-wrześniowe dołki są bowiem teraz kluczowym oporem.

Poprawę nastrojów widać także na rynkach bazowych. Czy dojrzałe giełdy zaczynają wracać na ścieżkę hossy?

Porównując S&P500 choćby z indeksami DAX czy CAC, widać, że nawet na rynkach rozwiniętych są instrumenty mocniejsze i słabsze. Warto zwrócić uwagę, że S&P właśnie ustanowił nowy tegoroczny szczyt, podczas gdy DAX i CAC są odpowiednio ok. 8 i 6 proc. poniżej maksimów z 2016 r. Wygląda na to, że jak długo sygnały z gospodarki USA są przyzwoite, tak długo Fed nie zaostrzy istotnie retoryki, rynki rozwinięte powinny pozostać silne siłą giełdy amerykańskiej.

W tym roku do łask inwestorów wróciło złoto. Lata 2013–2015 były okresem spadku cen. Pora na zmianę głównego trendu?

Kluczowe dla notowań złota będą sygnały z Azji. Ostatnie odbicie cen było możliwe dzięki zejściu obaw o chińską gospodarkę na drugi plan i jeśli rynek nie będzie się obawiał o twarde lądowanie Chin, złoto mogłoby jeszcze zdrożeć. Jak wspomniałem, nie spodziewam się istotnej aprecjacji dolara, co też powinno być korzystnym czynnikiem dla surowców. MBL

 

Portfel inwestycyjny
Św. Mikołaj na pewno przyjdzie, tylko do kogo? Na co stawiać w grudniu?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfel inwestycyjny
Portfel foreksowy: Listopad przyniesie odwrócenie Trump trade?
Portfel inwestycyjny
Wyższa zmienność pozostanie z inwestorami na dłużej
Portfel inwestycyjny
Portfel forex na wrzesień. Eksperci pewni podwyższonej zmienności i…
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Portfel inwestycyjny
Portfel inwestycyjny: Rynkowa zawierucha mocno komplikuje sierpniowe typy
Portfel inwestycyjny
W lipcu ryzykowne aktywa znów wracają do łask ekspertów