Unia Europejska wyraźnie odcina się od energetyki węglowej. Tymczasem Rafako liczy na to, że stare bloki węglowe o mocy około 200 MW nie będą wyłączane, ale modernizowane. Czy faktycznie jest na to szansa w obliczu tego, co dzieje się w UE?
Oceniam szansę jako bardzo realną, biorąc pod uwagę regulacje unijne, ekonomikę projektów, które są związane z dekarbonizacją polskiej gospodarki, ale też czysty pragmatyzm rynkowy. Naszym zdaniem technologia Rafako, którą obecnie wdrażamy w warunkach przemysłowych w ramach programu badawczo-rozwojowego „Bloki 200+" dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, ma szanse na komercjalizację w Polsce, ale też za granicą. Wiele wskazuje na to, że inwestycje w obecnie eksploatowane bloki energetyczne klasy 200 MW są konieczne i te decyzje muszą być podjęte. Technologia, którą Rafako opracowała i wdraża teraz na obiekcie zarządzanym przez Tauron Wytwarzanie, pozwala na poprawę parametrów pracy bloku i dostosowanie go do współpracy z zeroemisyjnymi odnawialnymi źródłami energii. To istotne, bo OZE są niesterowalne, uzależnione od warunków atmosferycznych. Dlatego konieczne jest zabezpieczenie tej zmiennej, ale stale rosnącej energii z OZE w jednostkach konwencjonalnych. I w warunkach polskiej transformacji można to zrobić, zmieniając parametry pracy bloków.
Na czym ta modernizacja bloków ma polegać?
Pakiet rozwiązań, który opracowaliśmy, ma na celu m.in. uelastycznienie pracy bloków, poprawę sprawności wytwarzania energii elektrycznej i zmniejszenie zużycia paliwa. Od połowy maja razem z partnerem wdrożeniowym Tauronem Wytwarzanie i technologicznym Siemens Energy prowadzimy prace rozruchowe na bloku w Jaworznie i jak dotąd wszystkie testy jednoznacznie wskazują na skuteczność naszych rozwiązań. Już teraz przygotowujemy się do komercjalizacji technologii, przy czym opracowaliśmy kilka jej modeli. Oprócz klasycznej modernizacji bloków możliwe jest również zastosowanie konwersji paliwa węglowego na gaz, także ze współspalaniem wodoru. W takim modelu, przy relatywnie niskich nakładach inwestycyjnych, możemy zmienić parametry pracy bloków, spełniając jednocześnie restrykcyjne wymagania unijne w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.