Eksperci o Mirbudzie: przejęcia to szybszy efekt, ale i większe ryzyko

Rozwój organiczny na rynku kolejowym jest bezpieczniejszą opcją, ale wymaga znacznie więcej czasu z uwagi na bariery wejścia.

Publikacja: 12.04.2024 06:00

Eksperci o Mirbudzie: przejęcia to szybszy efekt, ale i większe ryzyko

Foto: Adobestock

Notowania akcji Mirbudu od kilku sesji szukają kierunku po zeszłotygodniowym tąpnięciu związanym z zapowiedzią podwyższenia kapitału na rozwój na rynku drogowym i nowym – kolejowym. W grę wchodzi przejęcie, grupa rozwija własne kompetencje. Co o planach zarządu uważają eksperci?

– Bariery wejścia na rynek kolejowy są większe niż w przypadku drogowego. Poza bardziej wyspecjalizowanym sprzętem, nie mniej ważny jest dostęp do doświadczonej kadry zarówno w ofertowaniu, jak i wykonawstwie – wskazuje Krzysztof Pado, analityk DM BDM. – Perspektywy długoterminowe dla infrastruktury szynowej są dobre (m.in. pochodna polityki UE), ale to rynek dużo bardziej hermetyczny i zmienny niż drogowy (np. długie przestoje między kolejnymi falami przetargów). Spółka ma dwie możliwości zaistnienia na tym rynku: rozwój organiczny lub przejęcia. Zakup nowego sprzętu, skompletowanie kadry i zbudowanie referencji to proces dłuższy, ale mimo wszystko oceniam, że mniej ryzykowny. Przejęcia na rynku budowlanym są trudne, m.in. z tego względu, że przejmuje się spółkę z kontraktami w toku. W segmencie kolejowym doświadczył tego Budimex, który miał nieudane przejęcie PNI, a dopiero później postawił zdecydowanie na rozwój organiczny. Być może jakimś pośrednim wyjściem jest akwizycja małej spółki i następnie wzmocnienie jej sprzętowo i kadrowo – dodaje.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy