Z reguły oba te systemy to twardzi konkurenci rynkowi. Windows 8 wkroczył na półki sklepowe w październiku ubiegłego roku jako pierwszy system operacyjny przeznaczony zarówno dla komputerów, jak i tabletów oraz smartfonów. Wszystkie one mogą być dzięki nowej platformie obsługiwane dotykowo. Microsoft liczył na to, że Windows 8 pomoże mu umocnić i tak przekraczający 90 proc. udział w branży komputerów PC. Jednak, jak na razie, niespecjalnie się to powiodło. Mimo deklaracji wstawienia na półki sklepowe w ciągu pół roku ponad 100 mln sztuk oprogramowania, w maju tego roku udział Windows 8 w rynku systemów operacyjnych wyniósł tylko 4,27 proc. Co więcej, analitycy z firmy IDC upatrują w systemie Windows 8 winnego 14-proc. spadku sprzedaży komputerów PC, jaki miał miejsce w pierwszym kwartale tego roku. Ambicją giganta z Redmond był też podbój branży mobilnej, jednak smartfony z systemem Windows stanowiły, według IDC, w pierwszym kwartale tego roku 3,2 proc. rynku, co również nie jest imponującym wynikiem.
Z drugiej strony do swojego hybrydowego urządzenia Samsung dołożył system Android, który zagarnął już trzy czwarte rynku smartfonów i jedną czwartą rynku tabletów i wciąż pnie się do góry. Powodem jest to, że platforma ta jest udostępniana przez Google'a bezpłatnie wszystkim producentom i – w przeciwieństwie do telefonów z Windows Phone – nie ma tu specjalnych wymagań co do parametrów technicznych smartfonów, na których Android jest instalowany.
Mariaż Windows 8 i Androida ma umożliwić płynne przejście z jednego systemu, dzięki czemu użytkownik będzie miał swobodny dostęp do aplikacji działających na obu platformach. Będzie można swobodnie przesyłać pliki i foldery z Windows do systemu Android i odwrotnie, a zmodyfikowany ekran startowy ma ułatwić równoległe korzystanie z obu systemów operacyjnych. Można więc sobie wyobrazić, że kiedy z Samsunga ATIV Q chcemy korzystać jako z biurowego laptopa, przełączamy się na Windows 8, a kiedy składamy w urządzeniu ekran, przekształcając je w 13,3-calowy tablet – włączamy Androida.
Cechą charakterystyczną nowego urządzenia Samsunga jest wyjątkowo wysoka rozdzielczość w jakości QHD+ (3200 x 1800 pikseli), która sprawia, że ekran odznacza się 2,8 raza większą gęstością pikseli niż inne urządzenia z rozdzielczością Full HD. Aby ułatwić pracę i obsługę aplikacji, w obu systemach do urządzenia dołączono rysik.
Inne parametry techniczne hybrydy Samsunga też są imponujące: w maszynie zainstalowano procesor Intel Core i5, 4 GB RAM i dysk SSD o pojemności 128 GB. Urządzenie waży zaledwie 1,29 kg. Na baterii działa do 9 godzin.