Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.09.2018 14:15 Publikacja: 03.09.2018 14:15
Elon Musk – urodzony w RPA miliarder, założyciel spółek: PayPal, Tesla, SpaceX, Neuralink i Boring Company. Wielu inwestorów traktuje go jak guru, choć Tesla nadal ponosi straty. Ostatnie zamieszanie z próbą wycofania Tesli z giełdy może być jednak ogromnym ciosem w jego reputację.
Foto: Bloomberg
Ten, kto miał zarobić na akcjach Tesli, już to prawdopodobnie zrobił. Od giełdowego debiutu w 2010 r. akcje tego producenta samochodów elektrycznych zyskały blisko 1700 proc., a przez ostatnie pięć lat 82 proc. Ostatnie 12 miesięcy przyniosło im przecenę wynoszącą około 10 proc., a od szczytu z 7 sierpnia straciły już około 20 proc. Akcje spółki należącej do ekscentrycznego miliardera Elona Muska kosztowały w końcówce zeszłego tygodnia ponad 300 USD. To wciąż zadziwiająco wysoka cena, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Tesla nigdy jeszcze nie wypracowała rocznego zysku netto. W 2017 r. miała 1,96 mld USD straty netto. Strata za pierwszy kwartał 2018 r. wyniosła 709,6 mln USD, a za drugi kwartał 717,5 mln USD. Po ostatniej konferencji wynikowej inwestorzy odetchnęli z ulgą, bo myśleli, że będzie o wiele gorzej. Przychód wyniósł około 4 mld USD i był większy od prognoz, a spółka obiecała, że będzie zyskowna w drugiej połowie roku. Wkrótce potem Elon Musk zrobił jednak coś ekstremalnie głupiego. 7 sierpnia ogłosił, że chce zdjąć Teslę z giełdy i będzie płacił za jej akcje po 420 USD. Finansowanie na to miało być „zapewnione". Musk sugerował, że wyłoży je Arabia Saudyjska. Kurs skoczył więc o 12 proc. Szybko jednak analitycy zaczęli mieć wątpliwości w sprawie zapowiedzi Muska. Właściciel Tesli 24 sierpnia nagle ogłosił, że jednak jego spółka pozostanie na giełdzie, bo go o to... prosili inwestorzy. Jeden z nich miał powiedzieć, że kurs akcji Tesli może wzrosnąć do 4 tys. USD. W reakcji na to oświadczenie papiery spółki mocno jednak traciły. W międzyczasie Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zaczęła przyglądać się oświadczeniom Muska pod kątem manipulacji kursem akcji. Kilku inwestorów pozwało Muska, a wielu innych zaczęło się zastanawiać, czy ten technologiczny guru jest zdrowy psychicznie i czy nie zażywa jakichś nielegalnych substancji wpływających na świadomość...
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas