Będący już na finiszu sezon wyników kwartalnych obfitował zarówno w pozytywne, jak i negatywne zaskoczenia. Nie brakowało firm, które zanotowały efektowną poprawę, niejednokrotnie przebijając oczekiwania analityków. Wzięliśmy na celownik spółki, których wyniki na plus rozminęły się z oczekiwaniami inwestorów.
Żniwa dla wybranych branż
Jedną z większych niespodzianek sprawił inwestorom XTB, który zaskoczył rynek skokową poprawą zysków. Broker jest jednym z największych beneficjentów nadzwyczajnej rynkowej zmienności wywołanej pandemią. Większa aktywność inwestorów oraz napływ nowych klientów przełożyły się na dużo wyższe wpływy. – Niepewność wynikająca z pandemii, a przede wszystkim zmienność większości instrumentów finansowych, utrzymuje się również w II kwartale, co powinno mieć przełożenie na kolejne, rekordowe wyniki XTB – uważa Adrian Apanel, zarządzający w MM Prime TFI. Oczekuje dalszego mocnego przyrostu nowo otwieranych rachunków oraz dalszej ekspansji geograficznej. – Na zwiększenie aktywności klientów, a co za tym idzie zysków spółki, wpływ będą miały obniżki stóp procentowych. Klienci nie chcą trzymać gotówki na depozytach z oprocentowaniem bliskim zera i próbują szukać innych sposobów na mnożenie oszczędności. Warto zwrócić uwagę na wciąż atrakcyjną wycenę spółki oraz jej potencjał dywidendowy po rekordowym 2020 r. Pozytywnie dla kursu akcji oceniam wyjście Enterprise Investors. Znaczący nawis podaży stanowił jeden z czynników ryzyka dla inwestujących w spółkę – dodaje.
Udany kwartał ma za sobą CD Projekt, działający w jednej z nielicznych branż, które korzystają z trwającej pandemii. W I kwartale producent gier znacząco poprawił swoje osiągnięcia sprzed roku, przebijając oczekiwania rynku. Przyczyniła się do tego przede wszystkim kontynuacja bardzo dobrej sprzedaży „Wiedźmina 3". – W ostatnich latach II kwartał był najlepszym wynikowo okresem dla spółki, m.in. w związku z licznymi wyprzedażami. Spółka umiejętnie wykorzystuje marketing do podtrzymania zainteresowania swoim flagowym produktem. Z drugiej strony jednak efekt Netfliksa i Covid-19 będzie stopniowo opadał, co może się przełożyć na niższą sprzedaż tego tytułu. Natomiast zarówno III jak i IV kwartał będą dla spółki nową rzeczywistością związaną z premierą gry „Cyberpunk 2077" – wskazuje Krzysztof Tkocz, analityk DM BDM. Jego zdaniem pozytywny wpływ tej produkcji na wyniki został już uwzględniony w cenie akcji.
Korzystne warunki do poprawy wyników wykorzystała Neuca. Rozszerzająca się pandemia spowodowała zwiększony popyt na leki i środki ochrony. Dzięki temu dystrybutor farmaceutyków może liczyć w tym roku na wynikowe żniwa. – Spółka, korzystając na ponad 15-proc. wzroście rynku, raportowała bardzo mocne wyniki I kwartału. W kontekście kolejnych kwartałów zwraca w nich uwagę dodatkowo wysoka efektywność, która może utrzymać rentowność w hurcie na wyższym niż w poprzednich latach poziomie – uważa Grzegorz Kujawski, analityk Trigona DM. Mocnymi stronami Neuki są: najszersza oferta na rynku (wsparcie sprzedaży), utrzymanie wysokiej dynamiki sprzedaży produktów własnych i dalsze rozszerzanie ich oferty (wzrost marży), dynamiczny przyrost aptek w zaawansowanych programach partnerskich (wsparcie sprzedaży, wzrost marży) oraz wysoka efektywność zarządzania kosztami (pozytywny efekt dźwigni operacyjnej).