Bitcoin szaleje, Wall Street razi słabością

Amerykańskie indeksy S&P 500 oraz Nasdaq 100 spadły w tym tygodniu do swoich najniższych poziomów od przełomu maja i czerwca.

Publikacja: 26.10.2023 21:00

Wojciech Białek, OANDA TMS Brokers

Wojciech Białek, OANDA TMS Brokers

Foto: materiały prasowe

Kurs bitcoina względem amerykańskiego dolara jak zapałkę złamał w tym tygodniu dosyć solidnie wcześniej wyglądający poziom oporu wyznaczany w strefie 31 000–32 000 USD przez jego lokalne maksima z kwietnia br. i lipca br. i osiągnął swój najwyższy poziom od maja ub.r. Trwający wzrost kursu bitcoina wiązano ze spekulacjami, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) jest już bardzo blisko wyrażenia zgody na wypuszczenie przez firmę BlackRock pierwszego ETF-u opartego na bitcoinie.

S&P 500 i Nasdaq 100 spadły w tym tygodniu do swoich najniższych poziomów od przełomu maja i czerwca br. Poniedziałkowe osiągnięcie przez rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych USA przekraczającego 5 proc. najwyższego poziomu od 2007 r. z pewnością nie stanowiło wsparcia dla tamtejszego rynku akcji. Wstępne dane z USA na temat PKB w III kwartale okazały się wyższe od oczekiwań. Zannualizowana kwartalna zmiana realnego PKB wyniosła 4,9 proc. wobec 2,1 proc. w poprzednim kwartale i była najwyższa od IV kwartału 2021 r.

W Polsce roczna realna dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła we wrześniu piąty miesiąc z rzędu i wyniosła minus 0,3 proc. po tym, jak była na poziomie minus 2,7 proc. miesiąc wcześniej. Roczna dynamika produkcji budowlano-montażowej zanotowała we wrześniu silny wzrost do 11,5 proc. z 3,5 proc. w sierpniu. To najwyższa roczna dynamika od maja ub.r. Po raz pierwszy od grudnia 2021 r. roczna dynamika agregatu pieniężnego M3 w Polsce (8,3 proc.) stała się we wrześniu br. wyższa od rocznej dynamiki CPI (8,2 proc.).

Roczna dynamika agregatu pieniężnego M3 w strefie euro wzrosła we wrześniu br. do poziomu minus 1,2 proc. z minus 1,3 proc. miesiąc wcześniej. Sierpniowa dynamika tego parametru była najniższa od przynajmniej 52 lat. Roczna dynamika PPI w Niemczech spadła we wrześniu br. z minus 12,6 proc. miesiąc wcześniej do minus 14,7 proc. To jej najniższy poziom w historii.

Cena kontraktów na kakao notowanych na ICE, minimalnie przekraczając we wtorek rano poziom swego szczytu z marca 2011 r., zaliczyła w tym tygodniu swój najwyższy poziom od 1978 r. Swój najwyższy od 12 lat zaliczyła cena kontraktów na cukier notowanych na ICE.

Wypełzając ponownie powyżej poziomu 150 JPY, kurs USD/JPY ewidentnie rzucał wyzwanie bankowi centralnemu Japonii, który na tym poziom interweniował w obronie japońskiej waluty rok temu i prawdopodobnie również na początku tego miesiąca.

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum