Kurs bitcoina względem amerykańskiego dolara jak zapałkę złamał w tym tygodniu dosyć solidnie wcześniej wyglądający poziom oporu wyznaczany w strefie 31 000–32 000 USD przez jego lokalne maksima z kwietnia br. i lipca br. i osiągnął swój najwyższy poziom od maja ub.r. Trwający wzrost kursu bitcoina wiązano ze spekulacjami, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) jest już bardzo blisko wyrażenia zgody na wypuszczenie przez firmę BlackRock pierwszego ETF-u opartego na bitcoinie.
S&P 500 i Nasdaq 100 spadły w tym tygodniu do swoich najniższych poziomów od przełomu maja i czerwca br. Poniedziałkowe osiągnięcie przez rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych USA przekraczającego 5 proc. najwyższego poziomu od 2007 r. z pewnością nie stanowiło wsparcia dla tamtejszego rynku akcji. Wstępne dane z USA na temat PKB w III kwartale okazały się wyższe od oczekiwań. Zannualizowana kwartalna zmiana realnego PKB wyniosła 4,9 proc. wobec 2,1 proc. w poprzednim kwartale i była najwyższa od IV kwartału 2021 r.
W Polsce roczna realna dynamika sprzedaży detalicznej wzrosła we wrześniu piąty miesiąc z rzędu i wyniosła minus 0,3 proc. po tym, jak była na poziomie minus 2,7 proc. miesiąc wcześniej. Roczna dynamika produkcji budowlano-montażowej zanotowała we wrześniu silny wzrost do 11,5 proc. z 3,5 proc. w sierpniu. To najwyższa roczna dynamika od maja ub.r. Po raz pierwszy od grudnia 2021 r. roczna dynamika agregatu pieniężnego M3 w Polsce (8,3 proc.) stała się we wrześniu br. wyższa od rocznej dynamiki CPI (8,2 proc.).
Roczna dynamika agregatu pieniężnego M3 w strefie euro wzrosła we wrześniu br. do poziomu minus 1,2 proc. z minus 1,3 proc. miesiąc wcześniej. Sierpniowa dynamika tego parametru była najniższa od przynajmniej 52 lat. Roczna dynamika PPI w Niemczech spadła we wrześniu br. z minus 12,6 proc. miesiąc wcześniej do minus 14,7 proc. To jej najniższy poziom w historii.
Cena kontraktów na kakao notowanych na ICE, minimalnie przekraczając we wtorek rano poziom swego szczytu z marca 2011 r., zaliczyła w tym tygodniu swój najwyższy poziom od 1978 r. Swój najwyższy od 12 lat zaliczyła cena kontraktów na cukier notowanych na ICE.