Sobotni atak Hamasu na Izrael spowodował w poniedziałkowy poranek wzrost cen kontraktów na ropę naftową o kilka procent, ale do czwartku duża część tego wzrostu została skasowana. Równocześnie jednak cena ropy naftowej utrzymuje się powyżej poziomów swoich szczytów z okresu grudzień ub.r.–sierpień br., co nie zamyka drogi do dalszych wzrostów.
Cena kontraktów na bawełnę notowanych na ICE wyłamała się w październiku ub.r. w dół z 21-miesięcznej formacji „głowy z ramionami”. Od listopada ub.r. kurs tych kontraktów na bawełnę podejmował wielokrotne próby powrotu powyżej tego poziomu oporu. Nieskuteczne. Można rozważać scenariusze, w których cena tego kontraktu wznowi spadek, którego cel jest sugerowany przez rozmiar opuszczonej dołem formacji.
Cena kontraktów na pallad na NYMEX-ie spada ze swoich rekordowych poziomów od marca ub.r. W tym tygodniu osiągnęła swój kolejny najniższy poziom od listopada 2018 roku. Cena tych kontraktów jest coraz bliżej kluczowej strefy wsparcia wyznaczanej m.in. przez poziom szczytu z 2001 roku oraz dolne ograniczenie kanału trendu wzrostowego, w obrębie którego przebywa od 20 lat.
Raport z amerykańskiego rynku pracy za wrzesień br. opublikowany w miniony piątek okazał się bardzo mocny. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym urosła do 336 tys. (oczekiwano 170 tys.). Wynik sierpniowy uległ rewizji w górę z poziomu 187 tys. do 227 tys. Stopa bezrobocia została na najwyższym od lutego 2022 poziomie z sierpnia br., czyli 3,8 proc.
Roczna dynamika CPI w USA pozostała we wrześniu br. na poziomie 3,6 proc. Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów spadła do poziomu 4,1 proc. z 4,3 proc. w sierpniu br. roczna dynamika bazowego CPI w USA. To najniższa roczna dynamika tego wskaźnika od września 2021 roku. Amerykański dolar dosyć zdecydowanie umacniał się po publikacji tych danych.