Mocny rynek pracy w USA, mocny złoty

Raport z amerykańskiego rynku pracy za wrzesień br. okazał się bardzo mocny. A osłabienie złotego skończyło się umocnieniem 6 września.

Publikacja: 12.10.2023 21:00

Wojciech Białek, analityk, Oanda TMS Brokers

Wojciech Białek, analityk, Oanda TMS Brokers

Foto: fot. mat. prasowe

Sobotni atak Hamasu na Izrael spowodował w poniedziałkowy poranek wzrost cen kontraktów na ropę naftową o kilka procent, ale do czwartku duża część tego wzrostu została skasowana. Równocześnie jednak cena ropy naftowej utrzymuje się powyżej poziomów swoich szczytów z okresu grudzień ub.r.–sierpień br., co nie zamyka drogi do dalszych wzrostów.

Cena kontraktów na bawełnę notowanych na ICE wyłamała się w październiku ub.r. w dół z 21-miesięcznej formacji „głowy z ramionami”. Od listopada ub.r. kurs tych kontraktów na bawełnę podejmował wielokrotne próby powrotu powyżej tego poziomu oporu. Nieskuteczne. Można rozważać scenariusze, w których cena tego kontraktu wznowi spadek, którego cel jest sugerowany przez rozmiar opuszczonej dołem formacji.

Cena kontraktów na pallad na NYMEX-ie spada ze swoich rekordowych poziomów od marca ub.r. W tym tygodniu osiągnęła swój kolejny najniższy poziom od listopada 2018 roku. Cena tych kontraktów jest coraz bliżej kluczowej strefy wsparcia wyznaczanej m.in. przez poziom szczytu z 2001 roku oraz dolne ograniczenie kanału trendu wzrostowego, w obrębie którego przebywa od 20 lat.

Raport z amerykańskiego rynku pracy za wrzesień br. opublikowany w miniony piątek okazał się bardzo mocny. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym urosła do 336 tys. (oczekiwano 170 tys.). Wynik sierpniowy uległ rewizji w górę z poziomu 187 tys. do 227 tys. Stopa bezrobocia została na najwyższym od lutego 2022 poziomie z sierpnia br., czyli 3,8 proc.

Roczna dynamika CPI w USA pozostała we wrześniu br. na poziomie 3,6 proc. Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów spadła do poziomu 4,1 proc. z 4,3 proc. w sierpniu br. roczna dynamika bazowego CPI w USA. To najniższa roczna dynamika tego wskaźnika od września 2021 roku. Amerykański dolar dosyć zdecydowanie umacniał się po publikacji tych danych.

Wcześniej poznaliśmy dane na temat dynamiki PPI w USA. Trzeci miesiąc z rzędu lekko ona wzrosła, osiągając poziom 2,2 proc. Nieznacznie wzrosła również we wrześniu roczna dynamika bazowego PPI (z 2,6 proc. do 2,7 proc.).

Osłabienie złotego, które nastąpiło po niespodziewanie silnej obniżce stóp RPP sprzed ponad miesiąca, kulminowało 12 września br. Od tamtej pory polska waluta się silnie umacniała i kursy euro i dolara względem złotego osiągnęły w środę swe najniższe poziomy od 6 września br.

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum