Naszym zdaniem: Dzisiaj najważniejszą informacją, jaka pojawi się w USA, będzie protokół z posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku, którego publikacja zaplanowana jest na godzinę 20.00 polskiego czasu. W dokumencie tym inwestorzy przede wszystkim będą wypatrywać wskazówek dotyczących tempa kolejnych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. W bieżącym miesiącu oczekiwania związane z terminami kolejnych podwyżek znacząco się zmieniły – obecnie większość inwestorów zakłada, że w tym roku nie zobaczymy już kolejnego podniesienia stóp. Jakikolwiek sygnał, że jednak będzie inaczej, byłby na pewno istotny dla wyceny amerykańskiego dolara.
Kurs USD/CAD zakończył wczorajszą sesję od delikatnej zwyżki. Mimo że kanadyjski dolar rozpoczął wtorkową sesję bardzo mocno, to jeszcze przed południem polskiego czasu zaczął on oddawać swoje wcześniejsze wzrosty. Wszystko za sprawą rozczarowującego porozumienia krajów produkujących ropę naftową, które zepchnęło w dół notowania ropy naftowej. Dzisiaj rano USD/CAD utrzymuje się blisko wczorajszego zamknięcia.
Naszym zdaniem: Notowania ropy naftowej mają wyraźne przełożenie na wartość kanadyjskiego dolara, którego zalicza się do tzw. walut surowcowych. Wynika to z faktu, że ropa naftowa ma znaczący udział w kanadyjskim eksporcie. Powiązanie CAD z ceną ropy może ciążyć notowaniom tej waluty także dzisiaj – obecnie kurs utrzymuje się wyraźnie powyżej 1,38 i jest duża szansa na to, że wsparcie to będzie skutecznie powstrzymywać wartość USD/CAD przed spadkami – przynajmniej w krótkim terminie.
Grudniowe dane dotyczące rynku pracy w Wielkiej Brytanii okazały się mieszane. Z jednej strony, liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyraźnie spadła. Jednak z drugiej strony, stopa bezrobocia wyniosła 5,1%, czyli okazała się wyższa od oczekiwań na poziomie 5%.
Naszym zdaniem: Po wczorajszym znaczącym spadku kursu GBP/USD, dzisiaj rano nastroje inwestorów pozostają niezmienne – presja zniżkowa się utrzymuje. Chociaż spadek wartości GBP względem USD nie jest dzisiaj rano duży, to warto pamiętać, że brytyjska waluta powinna pozostawać pod presją podaży, bowiem dane makro z tego kraju ostatnio się pogarszały, a dodatkowym czynnikiem ryzyka jest widmo Brexitu, które będzie budziło coraz większe emocje wraz ze zbliżaniem się referendum.