Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.07.2019 07:34 Publikacja: 15.07.2019 05:05
Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju firmy Ghelamco Poland
Foto: materiały prasowe
W Warszawie jest już ok. 5,5 mln mkw. biur. Końca tej budowlanej ofensywy jednak nie widać. Tylko na Woli powstaje ponad 400 tys. mkw. powierzchni biurowej. Kto to wszystko wynajmie?
Jarosław Zagórski: Jak zwykle powiało optymizmem. Kiedy ponad osiem lat temu rozpoczynaliśmy budowę Warsaw Spire, specjaliści pukali się w głowę. Słyszeliśmy, że budujemy „in the middle of nowhere", że na te biura nie będzie chętnych. Okazało się, że jednak mieliśmy rację. Po sukcesie Warsaw Spire na Woli chcą inwestować kolejne firmy, przenoszą się tu kolejni najemcy. Siła przyciągania jest ogromna. My sami nie zwalniamy tempa i budujemy po sąsiedzku w sumie cztery wieżowce – trzy w ramach kompleksu The Warsaw HUB wzdłuż ulicy Towarowej i kolejny przy samym rondzie Daszyńskiego – Warsaw UNIT, który już przyciągnął Wartę. Widać wyraźnie, że to w tym rejonie powstaje nowe centrum Warszawy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Największe osiedla są dzielone na kilkanaście do kilkadziesięciu etapów. Mieszkania z ostatnich części są często dużo droższe. Brakuje dobrych, pustych działek pod wieloetapowe inwestycje.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W stolicy ceny dwupokojowych mieszkań w blokach z wielkiej płyty o dobrym standardzie w centralnej lokalizacji zaczynają się od ok. 700 tys. zł. W Łodzi są tańsze nawet o połowę. Popyt na wielkopłytowe nieruchomości może podbić program dopłat do kredytów.
Deweloperzy będą musieli podać ceny mieszkań i domów w ofercie. Te dane znajdą się również na portalu prowadzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Sejm uchwalił ustawę, czas na prace w Senacie.
Oferta mieszkań na wynajem przewyższa popyt. Szybko wynajmują się tylko dobrze przygotowane lokale z atrakcyjnymi stawkami.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Mieszkania na wynajem to dla spółek z GPW i Catalyst interesujący kierunek. Ten rynek walczy z akademikami o względy inwestorów.
To, że polskie REIT-y mają ułatwić tutejszym inwestorom kupowanie nieruchomości w kraju, to oczywistość. Potencjał jest większy – polski kapitał też powinien iść na zakupy za granicę, jak czeski – mówi Marek Noetzel, członek zarządu NEPI Rockcastle.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas