Ryvu Therapeutics, biotechnologiczna spółka rozwijająca małocząsteczkowe związki o potencjale terapeutycznym w onkologii, otrzyma z Europejskiego Banku Inwestycyjnego ponad 100 mln zł na przyspieszenie prac badawczych, w tym na dalszy rozwój flagowego projektu RVU120. Informacja została pozytywnie przyjęta przez rynek. W trakcie środowej sesji akcje Ryvu drożały nawet o prawie 10 proc. – Otrzymane fundusze pomogą przyspieszyć realizację projektów onkologicznych Ryvu zarówno tych na wczesnych etapach rozwoju, jak i programów w fazie badań klinicznych, w tym projektu RVU120, który wykazuje wczesne oznaki skuteczności w leczeniu nowotworów hematologicznych i guzów litych – wyjaśnia Paweł Przewięźlikowski, prezes Ryvu Therapeutics.

Kredyt wypłacany będzie w trzech transzach: dwóch (A i B) w wysokości 8 mln euro każda oraz trzeciej (C) w wysokości 6 mln euro. Transze mogą trafić do spółki w 36 miesięcy od daty podpisania umowy. Firma zobowiązana jest do spłaty każdej z wypłaconych transz w jednej racie po upływie pięciu lat od jej uruchomienia. Oprocentowanie dla transzy A wynosić będzie 3 proc. w skali roku, dla transzy B – 2,7 proc. w skali roku, a dla transzy C – 2,4 proc. w skali roku. Odsetki od każdej będą płatne w skali roku. Wypłata każdej z transz uzależniona jest od spełnienia przez spółkę warunków określonych w umowie, dotyczących przede wszystkim rozwoju klinicznego związku RVU120.

Zdaniem Marcina Górnika, analityka BM Pekao, udzielenie pożyczki zmniejsza ryzyko potencjalnej emisji akcji w kolejnych kwartałach. – Przed zawarciem umowy partnerskiej z Exelixis firma informowała, że zabezpieczyła finansowanie do I kwartału 2023 r. Naszym zdaniem po zawarciu transakcji okres ten został wydłużony o co najmniej kwartał. Teraz ten okres został jeszcze bardziej wydłużony – zauważa ekspert.

Podkreśla, że ryzyko potencjalnej emisji akcji nadal istnieje, ponieważ spółka, aby uzyskać transzę B, będzie musiała pozyskać finansowanie w wysokości co najmniej 8 mln euro w formie dotacji spoza UE lub emisji akcji. – Warunki kredytu wydają się bardzo korzystne w świetle obecnych stóp procentowych, jednak spółka będzie musiała wyemitować na rzecz EBI warranty w wysokości 2,5 proc. kapitału zakładowego, a ponieważ nie znamy warunków objęcia warrantów, trudno oszacować dokładny koszt pożyczki – wskazuje. Ocenia, że udzielenie pożyczki przez EBI zwiększa wiarygodność Ryvu Therapeutics i może mieć pozytywny wpływ na postrzeganie związku RVU120.