Emisja akcji ma zostać przeprowadzona w drodze subskrypcji prywatnej skierowanej wyłącznie do wybranych inwestorów. Pozyskane środki mają pozwolić na kontynuację strategii rozwoju oraz zabezpieczenie płynności grupy. Równolegle kontynuowany ma być przegląd dostępnych dla spółki opcji strategicznych. - Środki, które planuje pozyskać spółka, zostaną spożytkowane przede wszystkim na intensyfikację działań sprzedażowych oraz rozwój strategicznych produktów – wyjaśnia Medicalgorithmics w komunikacie.

Z początkiem lutego zarząd Medicalgorithmics poinformował, że dotychczasowe założenia, dotyczące planowanego na 2022 r. wolumenu świadczonych badań, okazały się zbyt optymistyczne. Zrewidowane oczekiwania dotyczące tempa wzrostu przychodów generowanych w USA, kosztów ponoszonych na produkcję urządzeń oraz rozwój technologii, oznaczają na konieczność pozyskania dodatkowego finansowania w horyzoncie najbliższych miesięcy. Potrzeby gotówkowe grupy na kontynuację bieżącej strategii rozwoju w 2022 r. oszacowano na 3-5 mln USD.

Projekty uchwał na marcowe walne zgromadzenie zawierają również plan uruchomienia programu motywacyjnego dla członków zarządu oraz kluczowych pracowników. W ramach programu miałyby zostać przyznane uprawnienia do objęcia łącznie do prawie 249 tys. akcji. Cena emisyjna akcji ma stanowić 95 proc. średniej ceny rynkowej z okresu od 30 dni przed nabyciem akcji.

Warunkami umożliwiającymi objęcie akcji są spełnienie celów finansowych w latach 2022-2024, które nie zostały określone w projekcie uchwały, oraz wzrost kursu akcji Medicalgorithmics na GPW w kolejnych latach o odpowiednio 10 pkt. proc., 20 pkt. proc. i 30 pkt. proc. więcej od procentowej zmiany indeksu WIG.

W trackie czwartkowej sesji kurs Medicalgorithmics spadał nawet o ponad 12 proc., ale zniżce towarzyszyły stosunkowo niskie obroty.