"Po ugodzie z GSK Celon Pharma ma wreszcie otwarte drzwi, by rozwinąć eksport Salmexu. Dlatego też oczekujemy znacznej poprawy sprzedaży i wyniku netto wpółki, odpowiednio o 56 proc i 186 proc. rok do roku. Zakładamy płatności za kamienie milowe na poziomie 6 mln zł w 2020 r. i 2 mln zł wyniku z tyt. podziału zysku po wyłączeniu kosztów prawnych w II poł. 2020 r." - czytamy w raporcie.
Analitycy czekają także na pierwszą umowę partnerstwa dotyczącą esketaminy, która w scenariuszu bazowym ma zostać zawarta w IV kwartale. Kolejne projekty spółki, czyli inhibitory FGFR, agonista GPR40 oraz inhibitor PDE10a mają szansę na komercjalizację w ciągu najbliższych 2 lat.
"Przy założeniu, że wpłyną płatności zaliczkowe, a sprzedaż Salmexu wzrośnie, zakładamy przyzwoitą wypłatę dywidendy, na poziomie 20-50 proc. zysku netto, zgodnie z polityką dywidendową spółki" - czytamy dalej.
Warto również wspomnieć, że wstępne wyniki II fazy badań klinicznych nad esketaminą we wskazaniu jednobiegunowej depresji, pomimo braku istotności statystycznej, wykazały efektywność leku i jego dobrą tolerancję.
W podsumowaniu zaznaczono, że Celon Pharma oferuje zdywersyfikowany portfel projektów, prowadząc innowacyjne badania przy znaczącym wsparciu środków publicznych przyznawanych przez NCBR.