Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 09:36 Publikacja: 22.02.2023 05:00
Foto: Adobestock
We wtorek po południu za bitcoina płacono około 24,6 tys. dolarów, co jest najlepszym wynikiem od sierpnia ubiegłego roku. Z kolei cena ethereum sięga około 1,7 tys. dolarów. Ostatnio ta cyfrowa waluta kosztowała tyle we wrześniu. Kapitalizacja całego rynku przekroczyła wartość 1,1 bln dolarów.
Eksperci częściowo spodziewali się takiej reakcji inwestorów na ostatnie doniesienia związane ze stablecoinami. Przypomnijmy, że w połowie lutego firma Paxos Trust, po interwencji nowojorskiego regulatora, zdecydowała się wstrzymać tworzenie stablecoina Binance USD. Co więcej, giełda kryptowalut Kraken zgodziła się na ugodę, w ramach której zapłaci 30 mln dolarów za wadliwe oferowanie usług, tzw. stakingu (rozwiązanie generujące pasywny dochód z kryptowalut). Analitycy przewidywali, że ucieczka kapitału od stablecoinów przyczyni się do wyższych notowań bitcoina. – Nawet całkowite usunięcie stablecoinów, choć zapewne wywołałoby olbrzymie zamieszanie, mogłoby w przyszłości napędzać cenę bitcoina. Inwestorzy znów musieliby go kupować, by móc nabywać pozostałe projekty. Zwiększałoby to popyt na główną kryptowalutę, w relacji do której handlowane byłyby pozostałe projekty – skomentował Eryk Szmyd, analityk XTB. Wsparciem dla notowań kryptowalut mogą być też ostatnie wypowiedzi m.in. dyrektorki giełdy kryptowalut Bitget Gracy Chen, która oświadczyła, że jej firma stawia na większą i powszechną adopcję bitcoina. Wirtualne waluty mają zyskiwać popularność m.in. w Wietnamie czy Indiach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Władze Rosji przygotowują się do uruchomienia nowej giełdy kryptowalut. Będzie dostępna wyłącznie dla najbogatszych. Są obawy, czy nie zamieni się w piramidę finansową na potrzeby rosyjskiej wojny.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
– Bitcoin porusza się w cyklach euforii i paniki. Gdy widzimy euforię, możemy być niemal pewni, że będzie panika. Pytanie, kiedy jedna się skończy, a druga zacznie. Zwykle są to nieintuicyjne ramy – mówi Eryk Szmyd, analityk rynków finansowych XTB.
Mount TFI jako pierwsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych w Polsce uruchamia nową linię biznesową skoncentrowaną na strategiach opartych o aktywa cyfrowe – Mount Digital.
Cena bitcoina wzrosła o około 10 proc. od tegorocznego minimum, co daje nadzieję na dalsze zwyżki. Nastroje na rynku osiągnęły skrajny pesymizm.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Kraken, jedna z największych na świecie platform kryptowalutowych, nabyła za 1,5 mld dolarów firmę NinjaTrader, wiodącą amerykańską platformę handlu detalicznego kontraktami terminowymi.
Nowe przepisy zwiększające bezpieczeństwo i transparentność transakcji w ramach unijnego rozporządzenia MiCA i polskich regulacji przetasują rynek kryptowalut. Z obiegu może zniknąć nawet 90 proc. kantorów. O 30 proc. mogą też zdrożeć transakcje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas