Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Od kilku miesięcy na globalnym rynku można zaobserwować spadek popytu na karty graficznie, co przekłada się na wyraźną zniżkę ich cen. Jedną z kluczowych przyczyn tego trendu jest spadek wartości kryptowalut, który skutkuje odpływem „górników” pozbywających się sprzętu. To może być dobra wiadomość między innymi dla sektora gier, choć zależność ta nie jest oczywista.
– Główne powiązanie to dostęp do sprzętu, który był wykupywany przez kopaczy kryptowalut w ilościach przemysłowych. Przez to gracze nie mieli dostępu do lepszego sprzętu, lub jeśli był, to cena za niego była nieosiągalna dla przeciętnego konsumenta – mówi Damian Szymański, prezes Render Cube. Dodaje, że w aktualnej sytuacji nowe karty na rynku znów tanieją i są pierwszy raz od wielu lat łatwiej dostępne.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Główną barierą w inwestowaniu w kryptowaluty jest obawa przed oszustwem - u 44,2 proc. ankietowanych Polaków - i nieznajomość technologii - u 33,7 proc. respondentów.
Udział bitcoina w całkowitej wartości rynkowej kryptoaktywów wzrósł w tym roku o 9 p. proc. do 64 proc., co jest najwyższym wynikiem od stycznia 2021 r. A indeks MarketVector, śledzący dolną połowę 100 największych aktywów cyfrowych, spadł o około 50 proc.
Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy o rynku kryptoaktywów. Dokument, który teraz trafi do Sejmu, ma implementować unijne rozporządzenie MiCA, jednak zdaniem wielu ekspertów wciąż pomija kluczowe postulaty branży kryptowalut.
18,4 proc. Polaków inwestuje w kryptowaluty – wynika z najnowszego raportu platformy Ari10. – Ponad 18 proc. to dużo, bo rynek kryptowalut wciąż uchodzi za nowy na tle innych, np. złota czy akcji. Obecnie barierą dla wielu osób, szczególnie starszych wiekiem, jest czarny PR dot. kryptowalut.
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Beta ETF Bitcoin Portfelowego FIZ. Jest to milowy krok do wprowadzenia na GPW pierwszego funduszu ETF na bitcoina.
ETF-y do tej pory kupiły bitcoiny warte około 70 mld USD – mówi Eryk Szmyd, analityk rynków finansowych w XTB. Fundusze od stycznia 2024 r. przejęły około 6,5 proc. całkowitej podaży bitcoina, co może mieć potężny wpływ na przyszłą cenę kryptowaluty.