Oddział Rezerwy Federalnej w Bostonie pracuje wspólnie z Instytutem Technologicznym Massachusetts (MIT) nad projektem cyfrowego dolara. W trzecim kwartale te instytucje chcą opublikować kod komputerowy, na którym będzie oparty pierwszy stopień tego projektu. Ujawniony kod ma być publicznie dostępny.
– Chcemy zrozumieć, co jest możliwe do zrobienia, a jednocześnie podzielimy się kodem z innymi, bo wielu innych ludzi na świecie jest zainteresowanych odpowiedzią na te same pytania – deklaruje w rozmowie z „Wall Street Journal" James Cunha, wicedyrektor bostońskiego oddziału Fedu ds. bezpiecznych płatności oraz fintechów. Zapowiada on, że w pierwszej kolejności każdy będzie mógł się zapoznać z kodem dwóch prototypów platform do przechowywania i przesyłania cyfrowych dolarów. Nie ujawnił on jeszcze, czy te platformy będą oparte na technologii blockchain wykorzystywanej m.in. przez kryptowaluty.
Jerome Powell, prezes Fedu, zapowiedział w lutym, że 2021 będzie „ważnym rokiem dla cyfrowego dolara", a jego instytucja będzie o wiele częściej podejmowała ten temat w dialogu z opinią publiczną. Sekretarz skarbu Janet Yellen stwierdziła natomiast, że administracja Bidena popiera badania nad cyfrowym dolarem.
Fed jest jednym z wielu banków centralnych prowadzących eksperymenty z walutami cyfrowymi. Najbardziej zaawansowany w tego typu pracach jest Ludowy Bank Chin, który w ostatnich miesiącach prowadził już testy tej waluty w Pekinie i kilku innych dużych miastach. Deklaruje on, że cyfrowy juan będzie współgrał z prywatnymi systemami płatności. HK