Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.04.2021 05:00 Publikacja: 06.04.2021 05:00
Foto: Bloomberg
Oddział Rezerwy Federalnej w Bostonie pracuje wspólnie z Instytutem Technologicznym Massachusetts (MIT) nad projektem cyfrowego dolara. W trzecim kwartale te instytucje chcą opublikować kod komputerowy, na którym będzie oparty pierwszy stopień tego projektu. Ujawniony kod ma być publicznie dostępny.
– Chcemy zrozumieć, co jest możliwe do zrobienia, a jednocześnie podzielimy się kodem z innymi, bo wielu innych ludzi na świecie jest zainteresowanych odpowiedzią na te same pytania – deklaruje w rozmowie z „Wall Street Journal" James Cunha, wicedyrektor bostońskiego oddziału Fedu ds. bezpiecznych płatności oraz fintechów. Zapowiada on, że w pierwszej kolejności każdy będzie mógł się zapoznać z kodem dwóch prototypów platform do przechowywania i przesyłania cyfrowych dolarów. Nie ujawnił on jeszcze, czy te platformy będą oparte na technologii blockchain wykorzystywanej m.in. przez kryptowaluty.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Władze Rosji przygotowują się do uruchomienia nowej giełdy kryptowalut. Będzie dostępna wyłącznie dla najbogatszych. Są obawy, czy nie zamieni się w piramidę finansową na potrzeby rosyjskiej wojny.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
– Bitcoin porusza się w cyklach euforii i paniki. Gdy widzimy euforię, możemy być niemal pewni, że będzie panika. Pytanie, kiedy jedna się skończy, a druga zacznie. Zwykle są to nieintuicyjne ramy – mówi Eryk Szmyd, analityk rynków finansowych XTB.
Mount TFI jako pierwsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych w Polsce uruchamia nową linię biznesową skoncentrowaną na strategiach opartych o aktywa cyfrowe – Mount Digital.
Cena bitcoina wzrosła o około 10 proc. od tegorocznego minimum, co daje nadzieję na dalsze zwyżki. Nastroje na rynku osiągnęły skrajny pesymizm.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Kraken, jedna z największych na świecie platform kryptowalutowych, nabyła za 1,5 mld dolarów firmę NinjaTrader, wiodącą amerykańską platformę handlu detalicznego kontraktami terminowymi.
Nowe przepisy zwiększające bezpieczeństwo i transparentność transakcji w ramach unijnego rozporządzenia MiCA i polskich regulacji przetasują rynek kryptowalut. Z obiegu może zniknąć nawet 90 proc. kantorów. O 30 proc. mogą też zdrożeć transakcje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas