Działając na podstawie § 29 ust. 3 Regulaminu Giełdy, Zarząd spółki Poznańska Korporacja Budowlana PEKABEX S.A. ("Spółka”, "Emitent”) informuje, iż stosuje wszystkie zawarte w dokumencie "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW” zasady ładu korporacyjnego za wyjątkiem następujących zasad:
• Rekomendacja I.1 – Prowadzenie strony internetowej, o zakresie i sposobie prezentacji wzorowanym na modelowym serwisie relacji inwestorskich, dostępnym pod adresem: http://naszmodel.gpw.pl/.
Spółka zamierza częściowo stosować rekomendację I.1 - Spółka nie będzie prowadzić modelowej strony internetowej dostępnej pod adresem: http://naszmodel.gpw.pl/, zgodnie z rekomendacją wskazaną w tiret 1. Niemniej jednak wszystkie wymagane informacje będą zawarte na prowadzonej przez Spółkę stronie internetowej.
• Rekomendacja I.5 - Posiadanie polityki wynagrodzeń oraz zasad jej ustalania.
Na Datę Prospektu Spółka nie posiada polityki wynagrodzeń oraz zasad jej ustalania w odniesieniu do członków organów zarządzających i nadzorujących. Zgodnie ze Statutem Spółki zasady oraz wysokość wynagrodzenia członków Zarządu ustala Rada Nadzorcza w drodze uchwały. Z kolei członkom Rady Nadzorczej przysługuje wynagrodzenie miesięczne w wysokości określonej uchwałą Walnego Zgromadzenia. Ponadto wynagrodzenie członków Rady Nadzorczej delegowanych na okres nie dłuższy niż trzy miesiące, do czasowego wykonywania czynności członków Zarządu, którzy zostali odwołani, złożyli rezygnację albo z innych przyczyn nie mogą sprawować swoich czynności, ustala Rada Nadzorcza w drodze uchwały. Głównym kryterium przy ustalaniu wynagrodzeń członków organów zarządzających i nadzorujących są ich kompetencje, umiejętności, zakres odpowiedzialności oraz osiągnięte wyniki finansowe. Wynagrodzenia obecnych członków organów zarządzających i nadzorujących w Spółce zostały ustalone w okresie poprzedzającym debiut Spółki na GPW, tj. w okresie poprzedzającym przyjęcie przez Spółkę do stosowania Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW. Spółka pragnie zaznaczyć, że informacja o wynagrodzeniu osób zarządzających i nadzorujących Spółki oraz innych świadczeniach przyznanych takim osobom w ciągu danego roku obrotowego zostanie wskazana w rocznym sprawozdaniu finansowym. Spółka rozważa możliwość wdrożenia polityki wynagrodzeń oraz zasad jej ustalania w przyszłości.
• Rekomendacja I.9 – Zapewnienie zrównoważonego udział kobiet i mężczyzn w wykonywaniu funkcji zarządu i nadzoru.
Na Datę Prospektu Spółka nie zapewnia zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w organach zarządzających i nadzorujących. W skład trzyosobowego Zarządu wchodzi jedna kobieta, a w pięcioosobowym składzie Rady Nadzorczej znajdują się wyłącznie mężczy¼ni. Spółka pragnie wyrazić poparcie dla wskazanej powyżej rekomendacji, jednocześnie podkreśla, że decyzje personalne podejmowane są w oparciu o kompetencje i doświadczenie poszczególnych osób bez względu na płeć.
• Rekomendacja I.12 – Zapewnienie akcjonariuszom możliwości wykonywania osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu w toku walnego zgromadzenia, poza miejscem odbywania walnego zgromadzenia, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia Spółki, zgodnie z którymi zdecydowana większość akcjonariuszy Spółki uczestniczy w obradach Walnego Zgromadzenia bezpośrednio, jak również fakt, że zapewnienie możliwości udziału w Walnym Zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej mogłoby się wiązać ze znacznymi kosztami oraz potencjalnymi trudnościami natury organizacyjno-technicznej. Spółka nie będzie stosować powyższej rekomendacji.
• Zasada II.1.9a - Zamieszczanie na stronie internetowej zapisu przebiegu obrad Walnego Zgromadzenia, w formie audio lub wideo.
Po dopuszczeniu Akcji Spółki do obrotu na rynku regulowanym, Emitent będzie rejestrował przebieg obrad Walnego Zgromadzenia w formie zapisu audio oraz udostępni na swojej stronie internetowej zapis przebiegu obrad Walnego Zgromadzenia w formie audio. Niezależnie od udostępnienia na stronie internetowej Emitenta zapisu przebiegu obrad Walnego Zgromadzenia w formie audio, treść podejmowanych przez Walne Zgromadzenie uchwał będzie przekazywana do publicznej wiadomości w formie raportów bieżących oraz opublikowana na stronie internetowej Emitenta.
• Zasada II.2 - Zapewnienie funkcjonowania strony internetowej Spółki również w języku angielskim.
Spółka zamierza częściowo stosować powyższą zasadę II.2 - Spółka będzie posiadała anglojęzyczną wersję korporacyjnej strony internetowej, jednakże zakres zamieszczanych informacji jest węższy aniżeli wynika to z zasady II.2 Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW. Spółka nie może zagwarantować, że wszystkie wskazane w zasadzie II.1 informacje zostaną zamieszczone na stronie internetowej Spółki w języku angielskim.
• Zasada III.6 - Przynajmniej dwóch członków Rady Nadzorczej powinno spełniać kryteria niezależności od Spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze Spółką.
Na Datę Prospektu w skład Rady Nadzorczej nie wchodzą osoby spełniające kryteria niezależności wskazane w Załączniku I do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych lub będących członkami rady nadzorczej spółek giełdowych i komisji rady (nadzorczej). Spółka podejmie działania, aby w ciągu 6 miesięcy od dnia dopuszczeniu Akcji do obrotu na rynku regulowanym w skład Rady Nadzorczej zostało powołanych dwóch członków spełniających powyższe kryteria niezależności.
• Zasada III.8 - Funkcjonowanie komitetów działających w Radzie Nadzorczej.
Na Datę Prospektu w Spółce nie funkcjonują komisje wskazane w Załączniku I do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych lub będących członkami rady nadzorczej spółek giełdowych i komisji rady (nadzorczej), tj. komisja ds. nominacji, komisja ds. wynagrodzeń ani komisja rewizyjna. Zgodnie ze Statutem, Rada Nadzorcza może powołać komitet audytu, jak również inne komitety, w szczególności komitet do spraw wynagrodzeń, a szczegółowe zadania oraz zasady powoływania i funkcjonowania tych komitetów określa Regulamin Rady Nadzorczej. W przypadku powoływania w przyszłości komisji Rady Nadzorczej, Spółka będzie rekomendowała uwzględnienie powyższych zaleceń.
• Zasada IV.1 - Umożliwienie obecności na Walnych Zgromadzeniach przedstawicielom mediów.
Spółka zamierza częściowo stosować powyższą zasadę IV.1 - Spółka dopuszcza udział w obradach Walnego Zgromadzenia przedstawicieli mediów, za wyjątkiem przedstawicieli telewizji, gdyż może naruszać to prawa do wizerunku poszczególnych akcjonariuszy. Ponadto, Spółka stoi na stanowisku, iż obowiązujące przepisy prawa, w tym Rozporządzenie o Raportach, w wystarczający sposób, regulują wykonanie nałożonych na spółki publiczne obowiązków informacyjnych w zakresie jawności i transparentności spraw będących przedmiotem obrad Walnego Zgromadzenia.
• Zasada IV.10 - Zapewnienie akcjonariuszom możliwości udziału w Walnym Zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
Spółka nie przewiduje możliwości wykorzystania środków komunikacji elektronicznej podczas obrad Walnego Zgromadzenia, w tym transmisji obrad Walnego Zgromadzenia oraz dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym. Związane jest to głównie z zagrożeniami natury technicznej, jak i prawnej dla prawidłowego i sprawnego przeprowadzania obrad Walnego Zgromadzenia, a w szczególności realnym ryzykiem zagrożenia bezpieczeństwa takiej komunikacji oraz wystąpienia zakłóceń technicznych, jak również ryzykiem związanym z właściwą identyfikacją uczestników. W ocenie Spółki obowiązujące obecnie zasady udziału w Walnych Zgromadzeniach umożliwiają właściwą i efektywną realizację praw wynikających z Akcji i w sposób wystarczający zabezpieczają interesy wszystkich akcjonariuszy Spółki. Ponadto Spółka nie dysponuje odpowiednim zapleczem technicznym oraz organizacyjnym dla wdrożenia powyższej zasady, której wdrożenie wymagałoby ponoszenia przez Spółkę dodatkowych kosztów.
Data Imię i Nazwisko Stanowisko Podpis
2015-07-08 15:25:59Robert JędrzejowskiPrezes Zarządu
2015-07-08 15:25:59Beata ŻaczekWiceprezes Zarządu