Firma Oponiarska Dębica S.A. w 2009 roku przestrzegała zasad ładu korporacyjnego zawartych w "Dobrych Praktykach Spółek notowanych na GPW", stanowiących załącznik do Uchwały Nr 12/1170/2007 Rady Giełdy z dnia 4 lipca 2007 roku, opublikowanych na stronie www.corp-gov.gpw.pl, z następującymi zastrzeżeniami:
I. Rekomendacje dotyczące dobrych praktyk spółek giełdowych
Spółka nie stosowała zasady nr 1 w zakresie rejestracji i upubliczniania przebiegu obrad Walnego Zgromadzenia. Spółka umożliwia uczestniczenie w obradach WZA wszystkim zainteresowanym osobom, w tym przedstawicielom mediów. Po WZA odbywają się konferencje prasowe. Wobec kosztów rejestracji i upublicznienia na stronie internetowej obrad WZA, Spółka zdecydowała poprzestać na dotychczas stosowanej, przejrzystej i efektywnej polityce informacyjnej dotyczącej przebiegu WZA.
II. Dobre praktyki realizowane przez zarządy spółek giełdowych
Spółka rozpoczęła stosowanie zasady nr 2 od 1 stycznia 2009 r.
III. Dobre praktyki stosowane przez członków rad nadzorczych
Spółka nie stosowała przed dniem 27 listopada 2009 r. zasady nr 7 wobec faktu, iż Rada Nadzorcza nie powołała stałego komitetu audytu. W dniu 27 listopada 2009 r. Rada Nadzorcza utworzyła stały Komitet Audytu Rady Nadzorczej, zgodnie z wymogami art. 86 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym. W skład Komitetu Audytu powołani zostali następujący członkowie RN: Pan Roberto Fioroni, Pan Maciej Mataczyński oraz Pan Jacek Osowski.
Jednocześnie Rada Nadzorcza zdecydowała się zmienić Regulamin Rady Nadzorczej i uzupełnić go o postanowienia dotyczące stałego Komitetu Audytu Rady Nadzorczej. Nadzorczej.

Walne zgromadzenie Spółki, zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych w brzmieniu obowiązującym od 3 sierpnia 2009 r. zwołuje się przez ogłoszenie dokonywane na stronie internetowej Spółki oraz w sposób określony dla przekazywania informacji bieżących zgodnie z przepisami o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Ogłoszenie powinno być dokonane co najmniej na dwadzieścia sześć dni przed terminem walnego zgromadzenia.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zwoływane jest przez Zarząd z inicjatywy własnej, lub na pisemne żądanie akcjonariusza lub akcjonariuszy, posiadających co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego. Rada nadzorcza może zwołać zwyczajne walne zgromadzenie, jeżeli zarząd nie zwoła go w terminie określonym w przepisach Kodeksu Spółek Handlowych lub w statucie, oraz nadzwyczajne walne zgromadzenie, jeżeli zwołanie go uzna za wskazane. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy może zostać również zwołane przez akcjonariuszy reprezentujących co najmniej połowę kapitału zakładowego lub co najmniej połowę ogółu głosów w spółce.
Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy otwiera Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki albo jego zastępca, a następnie spośród osób uprawnionych do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy wybiera się Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia. W razie nieobecności tych osób, Walne Zgromadzenie otwiera Prezes Zarządu Spółki albo osoba wyznaczona przez Zarząd Spółki. Projekty uchwał, materiały i wnioski Spółka udostępnia dla zainteresowanych akcjonariuszy co najmniej na 8 dni przed terminem jego zwołania. Zgromadzenie może zarządzić przerwę w obradach większością dwóch trzecich głosów. Łącznie przerwy nie mogą trwać dłużej niż trzydzieści dni.
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy:
1) rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania Zarządu Spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy udzielenie absolutorium członkom organów Spółki z wykonania przez nich obowiązków,
2) powzięcie uchwały o podziale zysku albo o pokryciu straty,
3) zmiana przedmiotu działalności Spółki,
4) zmiana Statutu Spółki,
5) podwyższenie lub obniżenie kapitału akcyjnego,
6) połączenie Spółki i przekształcenie Spółki, rozwiązanie i likwidacja Spółki,
7) emisja obligacji zamiennych lub z prawem pierwszeństwa,
8) postanowienia dotyczące roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązywaniu Spółki lub sprawowaniu zarządu lub nadzoru,
9) zbycie i wydzierżawienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienie na nich ograniczonego prawa rzeczowego.
Oprócz ww. spraw, uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy wymagają sprawy określone w Kodeksie Spółek Handlowych.
Prawo uczestniczenia w Walnym Zgromadzeniu Spółki mają osoby będące akcjonariuszami spółki na szesnaście dni przed datą Walnego Zgromadzenia (dzień rejestracji uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu), którzy zgłoszą podmiotowi prowadzącymi rachunek papierów wartościowych żądanie wystawienia imiennego zaświadczenia o prawie uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu, zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych.
Głosowanie odbywa się przy pomocy komputerowego systemu oddawania i obliczania głosów, zapewniającego oddawanie głosów w liczbie odpowiadającej liczbie posiadanych akcji, jak również umożliwiającego wykluczenie możliwości identyfikacji sposobu oddawania głosów przez poszczególnych akcjonariuszy w razie zarządzenia głosowania tajnego.
Do odbycia WZA, tj. do 16 czerwca 2009 r. trwała XV kadencja Zarządu i Rady Nadzorczej.
W skład XV kadencji Zarządu wchodzili:
Jacek Pryczek - Prezes Zarządu
Leszek Cichocki - Członek Zarządu
Leszek Szafran - Członek Zarządu
Jeffrey Smith - Członek Zarządu (do 12 maja 2009 r.)
Stanisław Cieszkowski - Członek Zarządu (od 13 maja 2009 r.)
Rada Nadzorcza XV kadencji działała w składzie:
Michel Rzonzef - Przewodniczący RN
Serge Lussier - Wiceprzewodniczący RN
Maciej Mataczyński - Sekretarz RN
Joseph Rosen - Członek
Dominikus Golsong - Członek
Raimondo Eggink - Członek
Jacek Osowski - Członek
Krzysztof Susz - Członek
Z dniem 16 czerwca 2009 r. rozpoczęła się XVI kadencja Zarządu i Rady Nadzorczej T.C. Dębica S.A.
W skład Zarządu XVI kadencji weszli:
Jacek Pryczek - Prezes Zarządu
Leszek Cichocki - Członek Zarządu
Leszek Szafran - Członek Zarządu
Stanisław Cieszkowski - Członek Zarządu
W skład Rady Nadzorczej XVI kadencji zostali wybrani:
Michel Rzonzef - Członek
Serge Lussier - Członek
Maciej Mataczyński - Członek
Roberto Fioroni - Członek
Dominikus Golsong - Członek
Raimondo Eggink - Członek
Jacek Osowski - Członek
Czesław Łączak - Członek *
* Zgodnie z § 14 ust.2 Statutu Spółki w skład Rady Nadzorczej wchodzi jeden przedstawiciel pracowników Spółki. Przedstawicielem tym został Pan Czesław Łączak, wybrany 27-28 kwietnia 2009 r. na członka RN XVI kadencji zgodnie z postanowieniami Statutu i Regulaminu Wyboru Przedstawiciela Pracowników.
W dniu 16 czerwca 2009 r. ukonstytuowała się Rada Nadzorcza w składzie:
Michel Rzonzef - Przewodniczący RN
Serge Lussier - Wiceprzewodniczący RN
Maciej Mataczyński - Sekretarz RN
Sprawozdania finansowe są sporządzane przez Kontrolera ds. Finansowych Spółki, a nadzór nad tym procesem sprawuje Zarząd Spółki. 27 listopada 2009r.
Rada Nadzorcza Spółki utworzyła stały Komitet Audytu Rady Nadzorczej, zgodnie z wymogami art. 86 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym.
Do zadań Komitetu Audytu należy:
a)monitorowanie procesu sprawozdawczości finansowej Spółki;
b) monitorowanie skuteczności systemów kontroli wewnętrznej,
audytu wewnętrznego oraz zarządzania ryzykiem;
c)monitorowanie wykonywania czynności rewizji finansowej;
d) monitorowanie niezależności podmiotu uprawnionego do badania
sprawozdań finansowych;
e) rekomendowanie Radzie Nadzorczej podmiotu uprawnionego do
badania sprawozdań finansowych lub do przeprowadzenia czynności
rewizji finansowej Spółki;
f) analiza pisemnych informacji otrzymywanych od podmiotu
uprawnionego do badania sprawozdań finansowych o istotnych
kwestiach dotyczących czynności rewizji finansowej oraz
przekazywanie Radzie Nadzorczej stanowiska Komitetu Audytu w
tej sprawie.
Data Imię i Nazwisko Stanowisko Podpis
2010-04-26 16:47:16Leszek CichockiCzłonek Zarządu/Dyrektor ds. Finansowych
2010-04-26 16:47:16Waldemar JaroszCzłonek Zarządu/Dyrektor ds. Handlowych