Zarząd AC S.A. ("Spółka") z siedzibą w Białymstoku informuje, iż Spółka zamierza stosować wszystkie zasady ładu korporacyjnego, określone w Zasadach Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW, z wyjątkiem:

Zasada I.1:
Spółka powinna prowadzić przejrzystą i efektywną politykę informacyjną, zarówno z wykorzystaniem tradycyjnych metod, jak i z użyciem nowoczesnych technologii oraz najnowszych narzędzi komunikacji zapewniających szybkość, bezpieczeństwo oraz efektywny dostęp do informacji. Korzystając w jak najszerszym stopniu z tych metod, Spółka powinna w szczególności:
prowadzić swoją stronę internetową, o zakresie i sposobie prezentacji wzorowanym na modelowym serwisie relacji inwestorskich, dostępnym pod adresem: http://naszmodel.gpw.pl/;
zapewnić odpowiednią komunikację z inwestorami i analitykami, wykorzystując w tym celu również nowoczesne metody komunikacji internetowej;
umożliwiać transmitowanie obrad walnego zgromadzenia z wykorzystaniem sieci Internet, rejestrować przebieg obrad i upubliczniać go na swojej stronie internetowej.
Wyjaśnienie przyczyn, dla których AC nie przestrzega zasady:
AC nie będzie prowadziła szczegółowego zapisu (pisemnego czy elektronicznego) przebiegu obrad Walnych Zgromadzeń. Podstawowym dokumentem stanowiącym zapis przebiegu walnego zgromadzenia jest protokół sporządzony przez notariusza zgodnie z art. 421 KSH. Księga protokołów może być przeglądana przez akcjonariuszy, którzy mogą żądać wydania poświadczonych przez Zarząd odpisów. Zgodnie z art. 421 § 4 KSH, AC ma obowiązek zamieszczania na swojej stronie internetowej wyników głosowań nad poszczególnymi uchwałami. Uczestnicy Walnego Zgromadzenia, zgodnie z przepisami KSH, mają prawo składać oświadczenia na piśmie, które są załączane do protokołów. W opinii AC obowiązki i uprawnienia przewidziane przepisami prawa zapewniają transparentność obrad Walnych Zgromadzeń.

Zasada I.5:
Spółka powinna posiadać politykę wynagrodzeń oraz zasady jej ustalania. Polityka wynagrodzeń powinna w szczególności określać formę, strukturę i poziom wynagrodzeń członków organów nadzorujących i zarządzających. Przy określaniu polityki wynagrodzeń członków organów nadzorujących i zarządzających spółki powinno mieć zastosowanie zalecenie Komisji Europejskiej z 14 grudnia 2004 r. w sprawie wspierania odpowiedniego systemu wynagrodzeń dyrektorów spółek notowanych na giełdzie (2004/913/WE), uzupełnione o zalecenie KE z 30 kwietnia 2009 r. (2009/385/WE).
Wyjaśnienie przyczyn, dla których AC nie przestrzega zasady:
Wynagrodzenia członków organów zarządzających i nadzorujących AC są określane odpowiednio do zakresu zadań, odpowiedzialności z pełnionej funkcji, wielkości Spółki oraz jej wyników ekonomicznych. AC nie zamierza wprowadzać polityki wynagrodzeń z zastosowaniem zaleceń Komisji Europejskiej, chcąc zachować w tym zakresie większą swobodę decyzyjną.

Zasada I.9:
GPW rekomenduje spółkom publicznym i ich akcjonariuszom, by zapewniały one zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w wykonywaniu funkcji zarządu i nadzoru w przedsiębiorstwach, wzmacniając w ten sposób kreatywność i innowacyjność w prowadzonej przez spółki działalności gospodarczej.
Wyjaśnienie przyczyn, dla których AC nie przestrzega zasady:
Udział kobiet i mężczyzn w wykonywaniu funkcji zarządu i nadzoru w strukturach AC jest uzależniony od kompetencji, umiejętności i efektywności. Decyzje dotyczące powoływania na stanowiska zarządu lub nadzoru nie są podyktowane płcią. AC nie może zatem zapewnić zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn na stanowiskach zarządczych i nadzorczych.

Zasada II.2.:
Spółka zapewnia funkcjonowanie swojej strony internetowej również w języku angielskim, przynajmniej w zakresie wskazanym w części II. pkt 1.
Wyjaśnienie przyczyn, dla których Emitent nie przestrzega zasady:
Biorąc pod uwagę wielkość Emitenta oraz oczekiwaną kapitalizację rynkową, w opinii Spółki przyszła ekspozycja na inwestorów zagranicznych będzie niewielka. W konsekwencji koszty związane z przygotowaniem strony internetowej w języku angielskim i jej aktualizacji, które musiałby ponieść Emitent, byłyby niewspółmierne w stosunku do korzyści.

Zasada II. 1. pkt 7:
Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej:
7) pytania akcjonariuszy dotyczące spraw objętych porządkiem obrad, zadawane przed i w trakcie walnego zgromadzenia, wraz z odpowiedziami na zadawane pytania.
Wyjaśnienie przyczyn, dla których AC nie przestrzega zasady:
Z uwagi na nierejestrowanie przebiegu obrad WZA w inny sposób niż poprzez sporządzenie wymaganego przepisami prawa protokołu przygotowywanego przez notariusza zgodnie z art. 421 KSH, AC nie będzie zamieszczała na swojej stronie internetowej informacji objętych zasadą II.1 pkt 7.

Zasada III.6.:
Przynajmniej dwóch członków rady nadzorczej powinno spełniać kryteria niezależności od spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze spółką. W zakresie kryteriów niezależności członków rady nadzorczej powinien być stosowany Załącznik II do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych lub będących członkami rady nadzorczej spółek giełdowych i komisji rady (nadzorczej). Niezależnie od postanowień pkt b) wyżej wymienionego Załącznika, osoba będąca pracownikiem spółki, podmiotu zależnego lub podmiotu stowarzyszonego nie może być uznana za spełniającą kryteria niezależności, o których mowa w tym Załączniku. Ponadto za powiązanie z akcjonariuszem wykluczające przymiot niezależności członka rady nadzorczej w rozumieniu niniejszej zasady rozumie się rzeczywiste i istotne powiązanie z akcjonariuszem mającym prawo do wykonywania 5% i więcej ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.
Wyjaśnienie przyczyn, dla których AC nie przestrzega zasady:
Na Dzień Zatwierdzenia Prospektu tylko jeden członek Rady Nadzorczej jest członkiem spełniającym kryteria niezależności. Intencją AC jest umożliwienie udziału inwestorów w decyzji dotyczącej uzupełnienia składu Rady Nadzorczej o drugiego członka niezależnego. W związku z powyższym zamiarem AC jest wprowadzenie do porządku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, zwołanego po przeprowadzeniu Oferty Publicznej i dopuszczeniu oraz wprowadzeniu jej akcji do obrotu na rynku regulowanym, uchwały w sprawie powołania drugiego niezależnego członka Rady Nadzorczej.

Zasada IV.10.:
Spółka powinna zapewnić akcjonariuszom możliwość udziału w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu Śródków komunikacji elektronicznej, polegającego na:
transmisji obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym,
dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad,
wykonywaniu osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu w toku walnego zgromadzenia.
Wyjaśnienie przyczyn, dla których AC nie przestrzega zasady:
Zgodnie z art. 4065 KSH, udział w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu śródków komunikacji elektronicznej nie ma charakteru obowiązkowego, zaś statut AC nie przewiduje takiej możliwości. W opinii AC statut Spółki, przepisy KSH oraz obowiązujący w Spółce Regulamin Walnego Zgromadzenia regulują przebieg i udział w Walnych Zgromadzeniach w sposób kompleksowy i w pełni wystarczający.
Data Imię i Nazwisko Stanowisko Podpis
2011-08-12 15:44:09Katarzyna RutkowskaPrezes Zarządu
2011-08-12 15:44:09Józef TyborowskiWiceprezes Zarządu