Wstęp
1.W nawiązaniu i wyniku publikacji sprawozdań finansowych za 2025 i 2016 rok, Zarząd spółki otrzymał kilka ważnych zapytań i próśb o wyjaśnienie od akcjonariuszy, szczególnie tych mniejszych.
2.Zarząd uznaje za zasadne podjęcie natychmiastowej dyskusji i decyzji na temat przyszłości spółki. W wyniku tych działań, przedstawiony zostanie wariantowy, aktywny plan działania.
3.Zarząd wyraża nadzieję, ze w wyniku publikacji raportów za rok 2015 i dwa kwartały 2016, zarząd GPW zdecyduje się umożliwić powrót spółki na Giełdę.
4.Zarząd potwierdza opinie GPW i niektórych akcjonariuszy, że obecnie konieczne jest podniesienie jakości działań informacyjnych, zwiększenie transparentności działania spółki, oraz dogłębna analiza stanu spółki i decyzja na temat jej przyszłości
Przyszłość
5.Zarząd uważa, ze istnieją podstawy do kontynuowania działalności oraz restrukturyzacji, oraz rozwoju spółki. W obecnej sytuacji konieczne jest współdziałanie obecnych i byłych członków zarządów i rad nadzorczych oraz akcjonariuszy, bez względu na to czy dzisiaj zasiadają we władzach spółki czy nie. W praktyce, przyszłość spółki jest w rękach wszystkich. Musimy wszyscy podjąć odpowiedzialne i efektywne działania, ponad to, co wynika wprost z ksh.
6.Zarząd uważa, że aby powyższe możliwości zostały wykorzystane, konieczne jest miedzy innymi:
a.Pełne wykonanie audytów spółki przez podmioty niezależne zgodnie z decyzjami NWZA z marca 2016 roku. (Trzeba otrzymać ostateczna wersję raportu wykonywanego przez p. Gońde, oraz wykonać raport drugi.)
b.Podjęcie przez akcjonariuszy decyzji o pomostowym finansowaniu spółki. Ponadto, Zarząd musi zidentyfikować realne możliwości pozyskania funduszy. Pamiętajmy, że w zasadzie wszyscy większościowi akcjonariusze byli członkami władz spółki w ostatnich 5 latach. Teraz, kiedy spółka jest w potrzebie, wszyscy powinni wziąć udział w jej restrukturyzacji.
c.Konieczne jest przeprowadzenie przez Zarząd rozsądnych negocjacji z potencjalnymi inwestorami. Negocjacje te powinny być transparentne i zapewniać ochronę interesów akcjonariuszy. W wypadku trudności w korzystnym zakończeniu tych negocjacji należy rozważyć inne możliwości pozyskania finansowania.
d.Konieczna jest intensyfikacja codziennych działań w sektorach projektów europejskich oraz projektów IT, a także rozwiniecie działalności w innych obszarach (dywersyfikacja działania). Szczególnie ważne będzie znalezienie nowych unikalnych obszarów działalności dla spółki w tym w obszarze inwestycji i projektów międzynarodowych, a także podpisanie Memoranda of Understanding z zainteresowanymi podmiotami zagranicznymi. Powyższe powinno brać pod uwagę zmiany w sposobie prowadzenia inwestycji, doradztwa i handlu w Europie i na świecie.
7.Zarząd uważa, że spółka ma szanse, aby wstąpić na drogę intensywnego rozwoju w okresie 12 miesięcy. To osiągniemy jedynie przez współpracę i koncentrację na najważniejszych sprawach biznesowych.
8.Podjęcie powyższych działań jest absolutnie niezbędne albowiem istnieje zagrożenie, że znowu powstaną zobowiązania publiczne, które uniemożliwią nam startowanie w przetargach publicznych, etc,. (Ta sytuacja została rozwiązana przez obecny zarząd w maju 2016 roku)
Plan działania
9.Zarząd prosi wszystkich akcjonariuszy i osoby zainteresowane o pytania, prośby o wyjaśnienia i komentarze na temat obecnej lub przyszłej działalności Eficom-Sinserio do piątku 9 grudnia 2016 roku.
10.Zarząd udzieli odpowiedzi na te pytania w ciągu 7 dni roboczych.
11.Zgodnie z odpowiednimi przepisami i w celu zatwierdzenia sprawozdań finansowych oraz dyskusji na temat przyszłości spółki oraz wniosków z powyższego odbędzie się w styczniu NWZA. Na NWZA Zarząd przygotuje, po konsultacjach z RN/zatwierdzeniu, plan działania do roku 2018. Plan zostanie opublikowany.
12.Powyższe działania będą mogły być zrealizowane tylko wtedy, kiedy akcjonariusze i władze spółki podejmą działania niezbędne do zapewniania prawidłowego i zgodnego z prawem funkcjonowania spółki, w warunkach omówionych w poprzednich punktach. Sytuacja i czasy są specjalne i wymagają specjalnych działań.
13.Mimo, że akcjonariusze nie mają obowiązku czynnego udziału w zarządzaniu spółką, to w obecnej sytuacji ich aktywność byłaby bardzo pożądana. Poza standardowymi działaniami akcjonariuszy tj. udzieleniem absolutorium zarządowi i radzie nadzorczej, zatwierdzeniem sprawozdań rocznych (jednostkowego i skonsolidowanego), dokonaniem zmian w zarządzie, warto rozważyć wspólne zaangażowanie w restrukturyzację spółki. To prawda, że to na zarządzie spółki spoczywa obowiązek prawidłowego i zgodnego z prawem prowadzenia spraw spółki i jej funkcjonowania. Jednakże, Zarząd spółki może wg. swojego uznania zlecać wykonanie poszczególnych zadań każdej osobie i podmiotowi, jeśli uzna to za stosowne i w interesie spółki. Nie wyklucza to możliwości zlecania prac poszczególnym akcjonariuszom, jako osobom fizycznym - dzieje się to wtedy niezależnie od ich roli w RN i NWZA. Zarząd w obecnej sytuacji będzie otwarty na propozycje płynące od akcjonariuszy.
Na zakończenie, ponawiamy prośbę o komentarze, pytania i sugestie na temat obecnej lub przyszłej działalności Eficom-Sinersio do piątku 9 grudnia 2016 roku. Prosimy je przesłać do Wiceprezesa Prof. Adam K. Prokopowicza na adres email: [email protected]
Data Imię i Nazwisko Stanowisko Podpis
2016-12-05 21:06:03Adam Prokopowicz Wice Prezes
2016-12-05 21:06:03Tomasz StepskiCzlonek RN oddelegowany do Zarzadu