BM BPH Informacja pozytywna. PKO TFI jest już szóstym inwestorem finansowym posiadającym pakiet akcji uprawniający do ponad 5% głosów na WZA (po Generali OFE, PZU Asset Management, Pioneer, Millennium Funds i Sicav Ixis Am Emerging Europe). Grupa sześciu instytucji posiada łącznie pakiet stanowiąc 39,2% KZ PEP. Zwiększania zaangażowania przez inwestorów instytucjonalnych jest jednym z głównych powodów dobrego zachowania kursu akcji - w ciągu ostatnich 6 miesięcy, mimo nienajlepszych wyników finansowych, notowania akcji poprawiły się o blisko 70%.
Projprzem PROJPRZEM informuje, że w dniu 6.03.2007 roku ING TFI powiadomiło spółkę, że należące do niego fundusze zbyły w dniu 1 marca 2007 część posiadanych dotychczas akcji oraz praw do akcji serii E PROJPRZEM. W wyniku przeprowadzenia tej transakcji łączna liczba głosów posiadanych przez wszystkie fundusze zarządzane przez TFI ING spadła poniżej 10% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu PROJPRZEM. Na dzień sporządzenia zawiadomienia fundusze zarządzane przez ING TFI oświadczają, iż posiadają łącznie 553.141 akcji i 203.047 praw do akcji serii E. Posiadane akcje i prawa do akcji, które zostaną zasymilowane w KDPW z pozostałymi akcjami spółki uprawniają do wykonywania 756.188 głosów na walnym zgromadzeniu, co stanowi 9,73% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu i 12,55% kapitału zakładowego.BM BPH Informacja negatywna, może przełożyć się na notowania akcji w dniu dzisiejszym. Wg poprzednich informacji, na dzień publikacji raportu kwartalnego przez Projprzem, ING TFI posiadało 650 147 akcji Projprzem oraz 211.047 praw do akcji serii E. Po zarejestrowaniu podwyższenia KZ, ING posiadałoby 818 188 akcji. W wyniku transakcji sprzedaży łączne zaangażowanie zmniejszyło się o 62 000 akcji, przy czym transakcje o których informuje ING TFI dotyczą sprzedaży pakietu 33 000 akcji (podczas sesji z 26 lutego, rozliczonej 1 marca), w wyniku którego udział TFI obniżył się poniżej progu 10%. Pomimo sprzedaży części akcji ING TFI jest nadal największym akcjonariuszem spółki.
AGORA Średnia sprzedaż "Gazety Wyborczej", wyniosła w styczniu 2007 roku 481.260 sztuki i wzrosła o 24,9 proc. wobec stycznia 2006 roku - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. BM BPH Dane o sprzedaży GW w styczniu mają pozytywną wymowę. Kolejny miesiąc z rzędu rosła dynamika sprzedaży, choć po części wysokie tempo jest efektem relatywnie niedużej bazy. W porównaniu do grudnia sprzedaż utrzymała się na zbliżonym poziomie, co można uznać za pewien sukces w porównaniu z wynikami największego konkurenta - Dziennika. Gazeta wydawana przez Axel Springer Polska odnotowała bowiem w stosunku do ostatniego miesiąca zeszłego roku spadek sprzedaży o 3,7 proc. Informacja powinna zostać pozytywnie przyjęta przez rynek i na dzisiejszej sesji może stać się impulsem dla wzrostu kursu.
HYGIENIKA Fundusze zarządzane przez Opera Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych posiadają 638.472 akcje Hygieniki, co stanowi 6,02 proc. kapitału zakładowego i tyle samo głosów na WZA spółki. BM BPH Informacja o zwiększeniu zaangażowania przez TFI Opera jest pozytywną wiadomością, tym bardziej że w ostatnim czasie nie jest to jedyny inwestor, który informował o wzroście udziału. Kilka dni temu o takim posunięciu informował Pan Krzysztof Moska wraz z firma zależną Prymus. Informacja powinna pozytywnie wpłynąć na dzisiejsze zachowanie kursu.
MONNARI TRADE Przychody ze sprzedaży Monnari Trade w lutym 2007 wyniosły 7,523 mln zł wobec 4,015 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku, co oznacza wzrost o 87 proc. BM BPH Dynamika sprzedaży osiągnięta przez Monnari zarówno w lutym jak i od początku roku jest imponująca. Po dwóch miesiącach sprzedaż jest o 110 proc. większa niż w tym samym okresie 2006 roku. Trudno wprawdzie przesądzać w jakim stopniu przełoży się to na ostateczne wyniki, niemniej jednak tak dobre dane powinny wpłynąć na poziom zysków w I kwartale br. Można oczekiwać pozytywnej reakcji rynku na tę wiadomość i wzrostu kursu na dzisiejszej sesji.