Umocnienie to przerodziło się w gwałtowną falę likwidacji carry-trade. W związku z tym, że w tym tygodniu kończy się kolejne posiedzenie inwestorzy mogą być nieco ostrożniejsi tym razem nie będą skłonni utrzymywać długich pozycji przed komunikatem. Dzisiaj głównym wydarzeniem będzie publikacja notatek z ostatniego posiedzenia FOMC, która da nam pogląd na rozumowanie członków komitetu. Mając świeżo w pamięci dobre dane NFP i iskierkę nadziei, że może amerykańska gospodarka ma się lepiej niż się dotychczas wydawało inwestorzy będą mogli ocenić czy te dane mogą zmienić w jakiś sposób nastawienie FED i wpłynąć na przyszłe decyzje.
EUR/PLN
Relatywnie dobry sentyment do naszej waluty nadal się utrzymuje, pomaga jej lepsza kondycja rynków surowców oraz stabilna sytuacja na giełdach. W związku z tym wszelkie odbicia kursu EURPLN są wykorzystywane do sprzedaży. Tempo spadku EURPLN spadło w ostatnich dniach, jednak co dziennie osiągane są kolejne minima. Jesteśmy zdania, że istotniejsze minimum wytworzy się dopiero w okolicy 3.80/3.81, gdzie zbiegają się linie wielomiesięcznego trendu oraz linia średnioterminowego trendu spadkowego. W krótkim terminie można nadal liczyć na utrzymanie tendencji spadkowej i sprzedawać EURPLN przy 3.84 (tuż poniżej maksimów z poprzednich dni) i kupować po osiągnięciu nowego minima.
EUR/USD
Wyraźnie widać, że inwestorzy bez entuzjazmu reagują na lepsze dane makro z USA i znacznie chętniej reagują na wszelkie inne negatywnie informacje - jak np. sprawa stosunków handlowych z Chinami. Teraz rynek oczekuje na notatki FOMC i najprawdopodobniej to ogranicza dalsze wzrosty na EURUSD. Uwaga inwestorów skupiona będzie na zachowaniu w okolicy 1.3475 - bardzo ważnego poziomu technicznego i celu obecnej fali wzrostowej. W międzyczasie rynek powinien oscylować pomiędzy 1.34 i 1.3450 i preferujemy otwieranie długich pozycji, gdyż na większości crossów EUR jest jeszcze sporo miejsca od góry.