W raporcie przyglądamy się bliżej sytuacji fundamentalnej na rynku kukurydzy (rosnąca rola Chin oraz przemysłu etanolowego) oraz przedstawiamy wnioski płynące z najnowszych prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa
[srodtytul]Dynamiczna sytuacja na rynkach zbóż… [/srodtytul]
Ceny kukurydzy i innych surowców rolnych po dynamicznych wzrostach w drugiej połowie 2010 r. poruszają się od kilku miesięcy w szerokiej konsolidacji. Wzrost cen wyhamowany został dzięki pozytywnym sygnałom napływającym z gospodarek największych producentów kukurydzy, pszenicy i soi. Wzrost podaży zbóż sygnalizowały departamenty rolnictwa Chin, Indii, Australii i Stanów Zjednoczonych.
Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) w swojej pierwszej prognozie dla sezonu 2011/2012 (w maju) przedstawił optymistyczny obraz poprawy bilansów na rynkach rolnych i tylko niewielkiego (w porównaniu do poprzedniego sezonu) spadku zapasów. Podaż ziemi pod zasiew kukurydzy w USA miała być na niemal rekordowym poziomie w historii, znacznego wzrostu produkcji oczekiwano również w przypadku pszenicy.
Jednakże, na skutek suszy, która dotknęła rejon Wielkich Równin w USA i kraje zachodniej Europy oraz obfitych opadów w rejonie tzw. Midwest-u (stany w USA odpowiadające za ponad 50% podaży amerykańskiej kukurydzy) ceny surowców rolnych pozostają na wciąż rekordowo wysokim poziomie. Z drugiej strony wydawać się mogło, że zniesienie zakazu eksportu zbóż przez Rosję (drugi największy eksporter pszenicy na świecie) zamortyzuje negatywne informacje pogodowe. Jednakże, wraz z pojawieniem się informacji o zniesieniu zakazu, rosyjskie władze poinformowały o pomyśle wdrożenia nowych ceł eksportowych, które w dużym stopniu mogłyby ograniczyć eksport zbóż.