Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 18:42 Publikacja: 15.03.2024 21:30
dr Michał Rogatko członek rady nadzorczej SEG, adiunkt na Wydziale Zarządzania UW, doświadczony członek rad nadzorczych
Foto: materiały prasowe
Okres okołowyborczy ogranicza powstawanie nowych regulacji krajowych, ale nie ma wpływu na konieczność stosowania przepisów unijnych, tym bardziej że coraz większa ich część uchwalana jest w formie rozporządzeń, tj. aktów prawnych mających moc bezpośredniego oddziaływania w krajach członkowskich bez konieczności ich implementacji. W najbliższych miesiącach i latach regulacje te dotyczyć będą głównie obszaru ESG.
Warto od razu podkreślić, że tematyka środowiskowo-społeczna z fazy deklaratywnej powoli przechodzi w fazę weryfikowalną, a niedługo wejdzie w fazę nakazową. Obecnie spółki raportują czynniki ESG zgodnie z wymogami dyrektywy NFRD i nie za bardzo się tymi wymogami przejmują. W związku z tym regulator podniósł poprzeczkę i począwszy od raportów za bieżący rok będą one objęte regulacjami CSRD/ESRS, wymagającymi m.in. weryfikacji rzetelności i kompletności danych przez biegłych rewidentów. A w drodze do rozpoczęcia obowiązywania lub do uchwalenia są kolejne akty prawne wymagające wprost podejmowania określonych działań w zakresie przejrzystości płac (Equal Pay), różnorodności organów (Woman on Boards), czy przestrzegania praw człowieka w łańcuchu wartości (Due Diligence Directive).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas