Zmiana modelu nadzoru w spółkach kapitałowych

Rada nadzorcza pełnić ma w spółce akcyjnej funkcję nadzorczo-kontrolną. Zgodnie z KSH ma ona sprawować stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności, przejmując w tym zakresie właścicielskie prawa kontrolne, bowiem KSH wprost pozbawia akcjonariuszy prawa sprawowania osobistej i bieżącej kontroli nad działalnością spółki.

Publikacja: 21.10.2023 16:07

prof. nadzwyczajny dr hab. Michał Królikowski adwokat, partner zarządzający, KMD.Legal

prof. nadzwyczajny dr hab. Michał Królikowski adwokat, partner zarządzający, KMD.Legal

Foto: materiały prasowe

Tak określone zadania rady determinować mają perspektywę nadzoru w ramach stosunków wewnętrznych w spółce. Rada stoi w tej konfiguracji organów na straży prawidłowego i rzetelnego wykonywania przez zarząd swoich zadań. Z drugiej strony to zarząd przedstawia radzie informacje będące podstawą do dokonywania przez nią ocen i to zasadniczo wobec wykonywania swych kompetencji na posiedzeniach, a nie indywidualnie przez swoich członków.

Nagłaśniane przypadki poważnych nieprawidłowości, trwających w spółkach mimo sprawowanego nadzoru rady, doprowadziły do ostatniej dużej nowelizacji KSH. Podstawową optykę ustawodawcy stanowi przekonanie o konieczności zmiany modelu nadzoru, i to we wszystkich spółkach kapitałowych. W przypadku kształtujących go przepisów przewidziano grupę uprawnień, które w istocie wyznaczają horyzont powinności nie tylko organu, ale i powinności osobistych członków organu. Nie sposób nie odnotować tych zmian, które „przesuwają” radę bliżej funkcji zewnątrz korporacyjnych zarządu, a mianowicie na płaszczyźnie reprezentacji spółki i odpowiedzialności za prowadzenie jej spraw.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie