Sobiesław Kozłowski, Noble Securities: Warto przemyśleć realizację zysków

Potencjał do pozytywnych zaskoczeń na krajowym rynku akcji stał się mocno ograniczony, a przed nami sporo niewiadomych – mówi Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.

Publikacja: 21.09.2023 18:54

Gościem Dariusza Wieczorka w czwartkowym programie „Prosto z Parkietu” był Sobiesław Kozłowski, dyre

Gościem Dariusza Wieczorka w czwartkowym programie „Prosto z Parkietu” był Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.

Foto: parkiet.tv

Jakie są główne wnioski po środowym posiedzeniu Fedu?

Noble Securities

Rynek na 99 proc. zakładał, że stopy procentowe pozostaną we wrześniu bez zmian, w przedziale 5,25–5,5 proc. Fed zrealizował oczekiwania i nie podniósł stóp. Nowością była publikacja prognoz ścieżki inflacji, która zakłada stopniowy spadek do 2,6 proc. w 2025 r. Oczekiwania na obniżki stóp przesuwają się na II połowę przyszłego roku. Wzrasta z kolei do 33 proc. prawdopodobieństwo jeszcze jednej podwyżki stóp w tym roku. Mam wrażenie, iż Fed próbuje przekonać inwestorów, że może podwyższyć stopy, ale rynek nie jest do tego przekonany. Języczkiem u wagi jest otoczenie gospodarcze, czyli wzrost PKB, który jest mocniejszy od oczekiwań, co było argumentem do mocnego zachowania spółek wzrostowych w tym roku. Rynek obligacji się teraz zastanawia, inwestorzy widzą duże potrzeby pożyczkowe na kolejne lata w USA. Akcje uwzględniły zaś już lepsze otoczenie. Mamy przeciąganie liny przed październikiem, miesiącem krachów, choć w tym roku wiele analogii zostało złamanych. Poczekajmy do piątku, bo zazwyczaj ta sesja pokazuje kierunek rynków po Fedzie. Środowa reakcja Nasdaq była mocna, ale myślę, że musimy poczekać z wnioskami do zamknięcia tygodnia.

Nasdaq w środę spadł o 1,5 proc. Jak wygląda jego sytuacja techniczna?

Noble Securities

Nasdaq testuje blisko dwuletni kanał wzrostowy, czyli jest na jego dolnym ograniczeniu. Do tego oscylator stochastyczny jest bliski wysłania sygnału sprzedaży. W układzie tygodniowym mamy zejście poniżej psychologicznej bariery 15 000 pkt, ale też zejście poniżej 76,4 proc. zniesienia spadków od historycznego szczytu z 2021 r. Jeśli ten sygnał nie zostanie zanegowany, to mamy negatywny układ. Piątkowe zamknięcie będzie kluczowe, bo rynek już nieraz dawał fałszywe sygnały. Jest więc blisko karnego, ale on jeszcze nie został wykonany, a też bramkarz może zdołać obronić. Musimy także obserwować rynek obligacji i zachowanie walut.

Jak mogą zachowywać się amerykańskie obligacje przy dłuższym okresie wyższych stóp procentowych?

Noble Securities

Szczyt rentowności z 2021 r., czyli 4,33 proc., został przebity, ale w ujęciu sesyjnym, krótkim. Pytanie, czy to wyłamanie w piątek się utrwali. Jeśli tak, będzie to oznaczać, że inwestorzy obawiają się wyższej inflacji i wyższych stóp, i to by uprawdopodobniało retorykę Fedu. Ale na razie minął zbyt krótki okres, by o tym przesądzać. Jeśli poziom 4,33 proc. zostanie trwale pokonany, mamy ryzyko wyjścia wyraźnie powyżej 5 proc. USA, jako największy rynek obligacji skarbowych, pokazałyby trend dla innych rynków, w tym polskiego.

Czy jest już blisko zmiany w polityce monetarnej głównych banków centralnych?

Ceny energii mogą być języczkiem u wagi, jeśli chodzi o politykę monetarną. Kurs baryłki ropy Brent wspiął się powyżej 96 dolarów. Pytanie, czy ropa osiągnęła szczyt i jak zareaguje teraz OPEC+. Do tej pory była narracja, że po ewentualnej realizacji zysków z akcji płynność pójdzie w stronę obligacji. Teraz mowa jest o surowcach, czego przykładem jest zachowanie ropy. Dużo będzie zależało od zachowania surowców, a ropa wywiera presję i pytanie, czy ona przełoży się na inflację w Polsce. Efekty zobaczylibyśmy pod koniec tego i w przyszłym roku.

Jak przedstawia się sytuacja głównej pary walutowej?

Noble Securities

Jastrzębie zachowanie Fedu będzie umacniać dolara. Można się zastanawiać, czy inwestorzy uwierzą, że wzrost gospodarczy w USA będzie na tyle silny, że będą bezpieczną przystanią przy zaskakujących in minus Chinach i słabych PMI z europejskiego przemysłu. Inwestorzy liczyli, że dane z Europy będą lepsze, co umacniało euro, ale wyjście powyżej 1,10 na EUR/USD okazało się przejściowe. Mamy ryzyko testu 1,06. Jeśli dane byłyby słabsze, stopy będą obniżane z powodu prognoz słabego wzrostu gospodarczego. Zaczęłoby się realizować ryzyko zejścia w kierunku 1,02.

Po ostatniej decyzji RPP o cięciu stóp tąpnęły banki i złoty. Co dalej?

USD/PLN wzrósł o ponad 11 proc., ale reakcja WIG20 była relatywnie stonowana. Być może teraz przejściowo złoty się umocni, a WIG20 trochę odda ostatnich zwyżek. Rynek walut szybciej zareagował, a akcje mają większą inercję.

WIG20 obroni się przed dalszymi spadkami?

Noble Securities

WIG20 jest jednym z nielicznych indeksów, o ile nie jedynym, które są poniżej dołka z sierpnia. To jest sygnałem słabości. Jesteśmy poniżej linii wyznaczonej po ostatnich dołkach. Zdaje się, że słabość WIG20 i Russell 2000 czy wzrost wąską liczbą spółek są niepokojące. Być może trzeci rok prezydencki ma swoje prawa i dążenie do tego, by Amerykanie mieli przekonanie, że jest dobrze, wspierałoby WIG20. Ważne będzie postrzeganie polskiej polityki monetarnej przez inwestorów zagranicznych.

Co będzie determinowało zachowanie polskich banków?

Noble Securities

Co do wakacji kredytowych to na razie wiemy, że mogą być przedłużone na cały 2024 r., przy czym kryteria będą ustalone na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach. Europejskie banki próbują wyjść na lokalny szczyt, a pod presją są amerykańskie.

Jaką drogą podąży WIG-banki, pozostaje pytaniem otwartym. Co do zachowania całego rynku, to jeśli ktoś trzymał akcje od października zeszłego roku, lepiej teraz zwiększyć elastyczność. Zauważmy, że część spółek z sWIG80 spada po kilkanaście czy ponad 20 proc. po wynikach.

Potencjał do pozytywnego zaskoczenia się zmniejszył i nawet niezłe wyniki są argumentem do zmniejszenia zaanga­żowania.oprac. paan

Noble Securities

Inwestycje
Amerykańskie akcje większy zysk przynoszą w okresie od listopada do kwietnia
Inwestycje
Czy warto pozbywać się akcji w maju?
Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander BM: Polskie akcje wciąż są nisko wyceniane
Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Na giełdach nie dzieje się nic złego
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Inwestycje
Uspokojenie nastrojów sprzyja korekcie spadkowej na rynku ropy naftowej
Inwestycje
Niemiecki DAX wraca do walki o 18 000 pkt