Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Magdalena Raczek-Kołodyńska, wiceprezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Prezes, Fundacja Standardów Raportowania, Koordynator Projektu "Akademia Parkietu dla Zaawansowanych Inwestorów i Emitentów"
Wszystko wygląda na to, że polski rynek kapitałowy na razie te trudne lata przeszedł obronną ręką. Możliwe, że konflikt zbrojny toczący się niedaleko granic naszego kraju okaże się szansą dla polskiej giełdy zarówno pod kątem przypływu firm i inwestorów, którzy wcześniej wybierali rynek rosyjski, jak i przy późniejszej akumulacji kapitału na odbudowę Ukrainy. Warto dodać, że polska giełda przechodzi kolejne etapy transformacji cyfrowej, której wynikiem są nowe produkty i możliwości oraz rozwiązania infrastrukturalne, o których szerzej w kolejnych artykułach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.
Po rewelacyjnym pod względem stóp zwrotu I półroczu warszawskiej giełdy eksperci pozostają umiarkowanymi optymistami, jeśli chodzi o jej zachowanie w II połowie roku.
– Dziś być może jesteśmy świadkami odejścia od reguły „safe haven”, że jeżeli coś się dzieje, to pieniądz płynie do Stanów Zjednoczonych – mówi dr Kamil Gemra.
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.