Jak zmierzyć koszty i korzyści związane z notowaniem
Staramy się być bardzo blisko spółek członkowskich, a pandemia – paradoksalnie – bardzo ułatwiła kontakty. Podczas częstych spotkań online z zarządami emitentów pojawiał się wątek kosztów związanych z wypełnianiem kolejnych wymogów regulacyjnych. Jeśli na to nałożymy dramatyczne dane dotyczące ucieczki spółek z giełdy (rok 2021 był szóstym rokiem z rzędu, kiedy liczba delistingów przewyższała liczbę debiutów), to łatwo wytłumaczyć determinację SEG do zmiany takiego stanu rzeczy.
Pierwszym i chyba najważniejszym krokiem jest przeanalizowanie kosztów i korzyści związanych z notowaniem na giełdzie. Rozpoczęliśmy ten projekt we wrześniu 2021 r., tak aby przez rok zebrać jak najwięcej danych i zaprezentować je podczas IX Kongresu CFO Spółek Giełdowych SEG. Niespodziewanie okazało się jednak, że już wstępne wyniki badań wzbudziły olbrzymie zainteresowanie i będą miały istotny wpływ na kierunki rozwoju regulacji unijnych.
Pozostało jeszcze 97% artykułu
Teraz kwartalna e‑prenumerata z rabatem 34%!
Obserwuj świat finansów i bądź gotowy na codzienne decyzje biznesowe.
Subskrybuj i zyskaj dostęp do aktualnych i sprawdzonych informacji, wnikliwych analiz, komentarzy ekspertów, prognoz i zestawień publikowanych wyłącznie w "Parkiecie".