Pierwszym i chyba najważniejszym krokiem jest przeanalizowanie kosztów i korzyści związanych z notowaniem na giełdzie. Rozpoczęliśmy ten projekt we wrześniu 2021 r., tak aby przez rok zebrać jak najwięcej danych i zaprezentować je podczas IX Kongresu CFO Spółek Giełdowych SEG. Niespodziewanie okazało się jednak, że już wstępne wyniki badań wzbudziły olbrzymie zainteresowanie i będą miały istotny wpływ na kierunki rozwoju regulacji unijnych.
Badanie pilotażowe polegało na pogłębionych wywiadach z przedstawicielami 14 spółek członkowskich, podczas których identyfikowane i kwantyfikowane były poszczególne grupy kosztów. Emitenci podzieleni zostali na cztery grupy: spółki duże (powyżej 1 mld kapitalizacji), średnie (pomiędzy 0,2 a 1 mld), małe z rynku regulowanego (poniżej 200 mln kapitalizacji) oraz notowane na rynku NewConnect. Uśrednione roczne koszty związane z notowaniem wyniosły odpowiednio: 1,5 mln, 945 tys., 343 tys. i 190 tys.
Kolejnym elementem projektu było zebranie danych podczas interaktywnej sesji z uczestnikami wspomnianego IX Kongresu CFO SEG 28 października 2021 roku. Przedstawiciele 21 spółek, podzielonych wartościowo wg tych samych kryteriów jak w badaniu pilotażowym, udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące sumarycznych kosztów związanych z notowaniem oraz poszczególnych składników kosztów. Badanie to bardzo wyraźnie wskazało, iż respondenci często nie doszacowują lub wręcz wypierają koszty związane z notowaniem.
Na wykresie 1 przedstawione zostały dane dotyczące kosztów związanych z notowaniem zebrane na początku dyskusji (głosowanie 1), następnie padały odpowiedzi na pytania dotyczące poszczególnych składników kosztów, a na koniec ponownie zadane zostało to samo pytanie o sumaryczne koszty związane z notowaniem (głosowanie 2). Widać wyraźnie, że po zapoznaniu się z poszczególnymi składnikami kosztów respondenci najczęściej podawali w głosowaniu 2 istotnie wyższe wartości niż na początku sesji, ale i tak niższe niż suma składników kosztów wskazanych przez nich samych podczas tej sesji.
