Ranking uczelni. Solidny fundament wiedzy i właściwa postawa przygotują absolwenta do wyzwań przyszłości

Ranking uczelni i wydziałów ekonomicznych – studia, które zapewnią sukces na rynku pracy teraz i za 20 lat

Publikacja: 09.11.2018 05:00

Twarda specjalistyczna wiedza, a do tego umiejętność myślenia i uczenia się wsparta przez uniwersaln

Twarda specjalistyczna wiedza, a do tego umiejętność myślenia i uczenia się wsparta przez uniwersalne wartości – tak wyposażony absolwent studiów ekonomicznych nie musi się obawiać o swoją zawodową przyszłość ani teraz, ani za 15–20 lat – zgadzali się uczestnicy debaty.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Najlepsze uczelnie ekonomiczne 2018. Od lewej: Andrzej Stec, redaktor naczelny „Parkietu” i zastępca

Najlepsze uczelnie ekonomiczne 2018. Od lewej: Andrzej Stec, redaktor naczelny „Parkietu” i zastępca red. naczelnego „Rzeczpospolitej”; prof. Grzegorz Mazurek, prorektor Akademii Leona Koźmińskiego (II miejsce); prof. Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej (I miejsce); prof. Maciej Żukowski, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (III miejsce); Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Foto: Fotorzepa

O tym, jak kształcić na studiach ekonomicznych, by przygotować młodych ludzi do potrzeb i wyzwań rynku pracy przyszłości, dyskutowali eksperci, przedstawiciele pracodawców i laureaci tegorocznej III edycji rankingu uczelni i wydziałów ekonomicznych „Rzeczpospolitej" podczas gali ogłoszenia jego wyników.

Nauka myślenia

Olaf Gajl, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego, zaznaczał, że dobry start na rynku pracy jest dzisiaj ściśle związany z wyborem dobrej uczelni, co kilkanaście lat temu nie miało tak dużego znaczenia. Dzisiaj marka uczelni jest bardzo istotna, a w przyszłości będzie jeszcze ważniejsza. Nie bez powodu, bo najlepsze szkoły wyższe oferują edukację, która sprawdzi się za 5 i za 20 lat – zapewniając fundament solidnej specjalistycznej wiedzy połączony z umiejętnością myślenia.

najlepsze Wydziały ekonomiczne 2018. Od lewej: Andrzej Stec; dr hab. Maria Próchnicka, prodziekan Wy

najlepsze Wydziały ekonomiczne 2018. Od lewej: Andrzej Stec; dr hab. Maria Próchnicka, prodziekan Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ (II miejsce); dr hab. Katarzyna Kopczewska, prodziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych UW (I miejsce); prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor Akademii WSB (jej Wydział Nauk Stosowanych zajął III miejsce) i Maciej Trybuchowski, prezes KDPW

Foto: Fotorzepa

– Uczelnia powinna przede wszystkim uczyć myślenia i przypominać, że nauka nie kończy się na studiach. Jest to szczególnie ważne na obecnym, bardzo zmiennym rynku, który np. w branży finansowej wymaga ciągłego kształcenia się – podkreślał Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Waldemar Zbytek, wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji Związku Banków Polskich, który w ramach programu „Bankowcy dla edukacji" współpracuje ze 120 uczelniami w Polsce, zwracał uwagę, że uczelnia nie może wiele zrobić, jeśli nie dostanie odpowiednio przygotowanych kandydatów na studia. A o nich nie jest dzisiaj łatwo. W rezultacie nawet studenci dobrych uczelni ekonomicznych mają problemy z podstawową wiedzą matematyczną. Dlatego też to szkoła średnia, a najlepiej podstawowa powinny zapewnić młodym ludziom solidne podstawy wiedzy ekonomicznej, matematycznej i z przedsiębiorczości. W ten proces – we własnym interesie – powinny włączyć się uczelnie.

Jak jednak ocenia Katarzyna Kopczewska, prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk Ekonomicznych UW (tegorocznego zwycięzcy rankingu wydziałów), uczelnie bardziej niż na naprawie edukacji w szkołach średnich powinny koncentrować się na jak najlepszym kształceniu swoich studentów. Dlatego też WNE UW wprowadził na studiach licencjackich 400 godzin matematyki – tworząc bazę do nauki zaawansowanych finansów, makroekonomii czy ekonometrii. – Kształcenie ekonomiczne jest wysoko specjalistyczne, bo nowoczesna ekonomia to bardzo zaawansowana matematyka, zaawansowane modele i programowanie – podkreślała prodziekan WNE UW. Zaznaczała, że kluczowe jest też kształtowanie postaw studentów, w tym szczególnie poczucia odpowiedzialności, by uniknąć powtórki z ostatniego kryzysu finansowego – wywołanego przez pazerność i nieodpowiedzialność. Prof. Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zwycięzcy rankingu uczelni ekonomicznych, twierdzi, że program studiów powinien być w dobrych proporcjach połączeniem trzech elementów: solidnych postaw, w tym mikro- i makroekonomii, matematyki, dużego komponentu zajęć prowadzonych przez praktyków życia gospodarczego oraz kształtowania odpowiednich postaw, w tym przedsiębiorczości.

Andrzej Jacaszek, wiceprezydent Pracodawców RP, zwracał uwagę, że w czasach szybkiego tempa zmian w otoczeniu i coraz to nowych wyzwań, jakie stawia przed firmami postęp technologiczny, kluczowa staje się umiejętność łączenia wiedzy ekonomiczno-biznesowej z technologią, co oferują np. politechniki. Jak jednak zaznaczali Marek Rocki i Katarzyna Kopczewska, współczesna edukacja ekonomiczna łączy się z technologią, a wśród nowych kierunków są np. data science. – Kształcimy liderów, którzy muszą mieć głęboką wiedzę, do której będą się mogli potem odwoływać – mówił rektor SGH.

Proza życia

Andrzej Jacaszek chwalił polskie uczelnie za kształtowanie postaw bazujących na uniwersalnych wartościach, cennych na rynku pracy – w tym pracowitości, ciekawości świata. Nie wszystkie szkoły mogą się jednak tym pochwalić. Uczestnicy debaty zwracali też uwagę na duże zróżnicowanie uczelni, które widać też w zarobkach absolwentów. Jak przypomina rektor SGH, ci po najlepszych studiach zarabiają wielokrotnie więcej niż ich koledzy po słabych uczelniach. Zdaniem Katarzyny Kopczewskiej największym wrogiem kreatywności i pasji odkrywania jest proza życia, w tym dominująca percepcję pracy już na studiach licencjackich. – Praca na pełen etat, która stała się pewnym standardem, jest bardzo szkodliwa dla dobrego wykształcenia – ocenia prodziekan WNE UW. Student, który chce pracować, jest wartością dla biznesu – trzeba więc znaleźć złoty środek – zaznaczał Maciej Trybuchowski.

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie