– Technologia łańcucha bloków jest wciąż na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Czeka nas dużo nauki, eksperymentów i porażek, zanim dowiemy się, jak i gdzie wykorzystać blockchaina, by stworzyć lepszy świat – powiedział Chris Fabian, główny doradca UNICEF Innovation Fund. W tym celu fundusz zainwestuje do 100 tys. USD w sześć startupów: Atix Labs, Onesmart, Prescrypto, Statwig, Utopixar i W3 Engineers. W ciągu 12 miesięcy mają one przedstawić prototypy aplikacji opartych na blockchainie, które będą dostępne w modelu open source (otwarty kod źródłowy).
Społeczne zaangażowanie
Przedstawiciele UNICEF dostrzegają w tytułowej technologii potencjał do rozwiązania wielu globalnych problemów. Nie twierdzą oczywiście, że blockchain jest receptą na wszystko, ale chcą go eksplorować. Obszary, które interesują fundusz, to m.in. transparentny rynek usług medycznych, łatwy dostęp do moblinych systemów komunikacji, a także zarządzanie finansami i zasobami, tak by zasilały projekty zaangażowane społecznie. Wybrana szóstka nie jest pierwszym krokiem w realizacji tego projektu, ale uzupełnieniem szerzej zakrojonego planu. UNICEF już sprawuje pieczę nad 20 innymi firmami technologicznymi, które zajmują się m.in. analizą danych, uczeniem maszynowym, wirtualną rzeczywistością, a także rozwojem bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów. Fundusz nie obawia się inwestowania na tak wczesnym etapie rozwoju technologii. Wręcz przeciwnie. – To jest dokładnie etap, który nas najbardziej interesuje. To faza, gdy nasze finansowanie, wsparcie techniczne i koncentracja na słabszych grupach społecznych mogą pomóc w rozwoju i dojrzewaniu technologii w jak najbardziej sprawiedliwy i godziwy sposób – powiedział Fabian.
To trochę inne spojrzenie na blockchaina od tego, które dominuje w mediach. Zazwyczaj bowiem słyszy się o wykorzystaniu tej technologii przez korporacje finansowe w celu przyśpieszenia transakcji, obniżenia ich kosztów i zapewnienia bezpieczeństwa. UNICEF chce, by nowy wynalazek służył przede wszystkim tym, którzy, z różnych powodów, znajdują się na marginesie życia. Kogo zatem wyselekcjonował fundusz?
Szóstka wybranych
Do udziału w projekcie zgłosiło się 100 startupów z 50 krajów. Wybrano sześć. Oto one.