Wybór studiów nie musi determinować kariery zawodowej. Z drugiej strony, warto podjąć świadomą, przemyślaną decyzję, aby po pięciu latach spędzonych na uczelni nie rozpoczynać wszystkiego od nowa. Osoby, które decydują się studiować ekonomię, na kolejnych etapach mogą rozwijać się w kierunkach, takich jak np.:
Bankowość
Wiedza na temat rynków finansowych pozwala rozpocząć karierę w bankowości. Ekonomista może zająć się np. przygotowywaniem analiz kredytowych. Ważne, by absolwent, który świetnie odnajduje się w świecie finansów, uzupełniał kompetencje z zakresu obsługi klienta. W tym celu dobrze jest np. podjąć pracę w trakcie nauki, a także korzystać z możliwości rozwoju zawodowego oferowanych przez pracodawców (szkolenia, kursy itd.).
Audyt
Magister ekonomii może pracować także w firmach zajmujących się audytem, tzn. dokonujących niezależnej oceny funkcjonowania przedsiębiorstw i instytucji. Audytor powinien posiadać wyższe wykształcenie (co najmniej na poziomie licencjackim). Niezbędna jest również biegła znajomość przepisów dotyczących określonej branży, a także interpretacji norm ISO.
Doradztwo inwestycyjne
Wykształcenie ekonomiczne umożliwia także rozpoczęcie kariery doradcy inwestycyjnego. Aby wykonywać ten zawód, należy zdać egzamin państwowy organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zagadnienia, jakie trzeba opanować to m.in.: prawo cywilne, prawo gospodarcze, prawo podatkowe, rynek finansowy, zasady rachunkowości, rynek towarów giełdowych, analiza finansowa oraz finanse publiczne.
Nieruchomości
Absolwent ekonomii może związać swoją zawodową przyszłość z nieruchomościami i rozpocząć pracę rzeczoznawcy majątkowego lub pośrednika w obrocie nieruchomościami. Aby pracować jako rzeczoznawca, należy zdobyć uprawnienia zawodowe nadawane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (w tym celu zdaje się egzamin). Pośrednik nie musi posiadać uprawnień zawodowych, ale wiedza ekonomiczna ułatwia wykonywanie tego zawodu. Niezbędne są także umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne.