Czy badanie CCA ocenia odpowiedzialność klimatyczną spółek?
Rzeczywiście, warto na samym początku zaznaczyć, że to badanie nie ocenia odpowiedzialności klimatycznej spółek. Specjalny raport IPCC podaje, że naszym wspólnym, światowym celem powinno być zatrzymanie globalnego ocieplania na poziomie wzrostu temperatury o 1,5 st. C powyżej średniej globalnej temperatury sprzed epoki przemysłowej, a żeby tego dokonać, należy do 2050 roku zmniejszyć emisje CO2 netto do zera. W takim przypadku za spółkę odpowiedzialną można by uznać taką, której strategia zakłada i wskazuje drogę do osiągnięcia tego celu, a realizowane działania potwierdzałyby redukcję absolutnych emisji organizacji w tempie ok. 3 proc. rocznie w stosunku do poziomu z roku 2018. Możliwe, że w przyszłorocznej edycji badania wprowadzimy tego typu kryteria do oceny. Obecna metodologia badania skupia się na określeniu poziomu świadomości klimatycznej spółek. Za świadomość rozumiemy znajomość wpływu spółki na klimat, czyli pokazanie śladu węglowego organizacji związanego z bezpośrednimi operacjami, ale także generowanego w całym łańcuchu wartości oraz wpływu kryzysu klimatycznego na organizację poprzez identyfikację przez spółkę ryzyk i szans klimatycznych. Działania te są z kolei punktami wyjścia do zarządzania kwestiami klimatycznymi, na które składa się określenie polityki, opracowanie strategii wraz z celami redukcyjnymi i działaniami do ich realizacji – te elementy również są oceniane w naszym badaniu.
Michał Stalmach Starszy Konsultant ds. Zrównoważonego Rozwoju Bureau Veritas Polska
Wyniki tegorocznej edycji wypadły znacznie lepiej niż w zeszłym roku. Czy wszystkie spółki poprawiły swoje wyniki, czy może niewielka grupa poprawiła je w znaczącym stopniu, podwyższając średnią, a większość nie zmieniła punktacji?
Procentowo średni wynik spółki poprawił się o 82 proc., ale liczbowo z poziomu 1,03 pkt w 2018 r. do 1,87 w 2019 r. na dziesięć możliwych do zdobycia punktów. Lekka poprawa jest widoczna, ale nie możemy powiedzieć, że złożyły się na nią wszystkie spółki. Pewna mała grupa organizacji zrobiła bardzo duży postęp w zarządzaniu i raportowaniu kwestii klimatycznych. Niektóre spółki już wcześniej realizowały wiele zadań związanych z klimatem i poprawnie zarządzało tym tematem, a w ostatnim raporcie tylko poprawiło sposób przekazywania tych informacji. Inne w minionym roku skupiły się na określeniu wielkości emisji gazów cieplarnianych przez nie generowanych, co stało się podstawą do określenia celów ich redukcji i ujęcia ich w strategii na najbliższe lata. Duży postęp kilku spółek istotnie wpłynął na wyniki całej populacji. W zeszłym roku połowę punktów zdobyło tylko sześć spółek, w tym roku było ich 17. Jestem przekonany, że te spółki w tym roku w dalszym ciągu poprawiają zarządzanie kwestiami klimatycznymi i o ich wynikach przeczytamy w przyszłorocznych raportach, a do ich grona będą dołączać kolejne. Taki też był cel tego badania, aby – opierając się na transparentnej metodologii – wskazywać liderów i dawać przykład pozostałym. Spośród 130 spółek, które były objęte badaniem w dwóch ostatnich edycjach, połowa z nich poprawiła swoje wyniki, 24 odnotowały spadek, a reszta pozostała na takim samym poziomie. Dopóki raportowanie zagadnień klimatycznych nie stanie się obowiązkowe, jego poprawa prawdopodobnie będzie odbywać się powoli.