Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Końcówka grudnia i początek 2022 roku przyniosły spektakularny kontratak „byków" na warszawskiej giełdzie. WIG, który jeszcze w połowie grudnia przebywał w okolicy 5-miesięcznego dołka (a indeks małych spółek sWIG80 nawet w okolicy 10-miesięcznego minimum), nagle „zmartwychwstał", szybkimi krokami zbliżając się na nowo ku szczytom hossy.
Poszukiwanie fundamentalnej odpowiedzi na pytanie o źródła tak imponującego powrotu koniunktury na GPW natrafia na naturalne trudności w obliczu tego, o czym pisaliśmy w serii niedawnych analiz, czyli potencjalnie negatywnego wpływu serii podwyżek stóp procentowych (po czwartej podwyżce stopy referencyjnej NBP WIG nigdy nie ustrzegł się przed trendem spadkowym w horyzoncie wielomiesięcznym), nadchodzącego (w marcu) końca QE (luzowania ilościowego) w USA czy też zakręcania w dół śledzonych przez nas wskaźników wyprzedzających koniunktury.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Myślę, że to znowu jest element rozgrywki ze strony Donalda Trumpa. I nie jestem osamotniony w tym twierdzeniu, bo patrząc na rynki finansowe wygląda na to, że dzisiaj jest raczej spokój – mówi o nowych cłach dr Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku.
Fenomenalne wzrosty banków są w większości za nami. Ich kursy będą szły bokiem albo rosły o tyle co koszt kapitału. Mam dwóch faworytów - mówi Kamil Stolarski, szef zespołu analiz giełdowych w Santander Banku.
Dynamika wzrostów na warszawskim parkiecie z I półrocza jest nie do powtórzenia, ale nadal widzę szansę na zwyżki w II półroczu – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Część inwestorów stwierdziła, że nie doważają Stanów, bo tam jest dziwny chaos polityczny, za to doważają resztę, która była wcześniej niedoważona, bo kapitał siedział w Stanach podczas hossy AI – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Średnia wskazań maklerów mówi o tym, że w I półroczu 2025 r. udział inwestorów indywidualnych w obrotach wyniósł 13,4 proc. To wynik lepszy niż w całym 2024 r., ale branża maklerska raczej daleka jest od wielkiego entuzjazmu.
Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w I półroczu wyniósł nieco ponad 13 proc . – szacują przedstawiciele branży maklerskiej. Niby jest lepiej niż rok temu, ale potencjał nadal jest niewykorzystywany.