Retro jest w cenie. Bombowe coupé

Diabeł tkwi w szczegółach. W przypadku Cadillaca Series 62 Sedanette Club Coupé to takie detale, jak tylne światła inspirowane bombowcem Lockheed P-38 Lightning. Pod jednym z nich ukryto wlew paliwa. Jak tu nie kochać amerykańskich samochodów?

Publikacja: 22.04.2023 10:33

Cadillac Series 62 Sedanette Club Coupé był jednym z najszybszych produkowanych seryjnie aut na amer

Cadillac Series 62 Sedanette Club Coupé był jednym z najszybszych produkowanych seryjnie aut na amerykańskim rynku tamtych lat.

Foto: Fot. House of Classics

Płynna sylwetka jest dziełem mistrza designu Harleya Earla.

Płynna sylwetka jest dziełem mistrza designu Harleya Earla.

Foto: Fot. House of Classics

Cadillac jest synonimem elegancji, luksusu i klasy. Czy może być inaczej, skoro nazwa marki została zapożyczona od Antoine de Lamothe-Cadillaca, francuskiego kawalera z czasów króla Ludwika XIV? Na początku XVIII wieku szlachcic ów założył na zachodnim brzegu jeziora Erie osadę Ville d’Etroit, która dała początek miastu Detroit – kolebce amerykańskiej motoryzacji. Francuski szyk zobowiązuje i limuzyny Cadillaca trzymają klasę.

To wóz z lat 40., gdy dopiero rodziła się era amerykańskich skrzydlaków.

To wóz z lat 40., gdy dopiero rodziła się era amerykańskich skrzydlaków.

Foto: Fot. House of Classics

Wśród wielu wspaniałych samochodów ważne miejsce zajmuje flagowa seria 62. Zapoczątkował ją w połowie lat 30 model Cadillac Series 60, którą już po dwóch latach zastąpił znacznie nowocześniejszy konstrukcyjnie Series 61. Bazował na płycie podłogowej GM C-body, którą wykorzystywano także w innych autach General Motors. Był wytwarzany do 1951 roku i doczekał się czterech generacji. Jednak to Cadillac Series 62 okazał się numerem jeden. Został zaprezentowany już w 1940 roku, produkcja ruszyła z miejsca. Dostępny był jako: dwudrzwiowe coupé, czterodrzwiowy sedan oraz dwu- i czterodrzwiowy kabriolet. Przez 24 lata wytwarzano aż siedem generacji i wszystkie opierały się na nieocenionej płycie GM C-body. A oto imponujący Cadillac Series 62 Sedanette Club Coupé z 1949 roku, a więc trzecia odsłona Series 62. 5,5 metra piękna, obleczone w smukłe, ale atletyczne nadwozie coupé zaprojektowane przez mistrza designu Harleya Earla. Był pionierem nowoczesnego projektowania, stosował szkice i ręcznie rzeźbione modele z gliny, wprowadził pojęcie samochodu koncepcyjnego. Jak na amerykańską limuzynę z tamtej epoki przystało, nie oszczędzano na silniku. Tu akurat Cadillac po raz pierwszy zastosował motor z zaworami w głowicy. Dzięki hydraulicznym popychaczom pracował bardzo cicho.

Foto: fot. mat. prasowe

Potężny V8 o pojemności 5400 cm sześc. ma 160 KM mocy. Rozpędzał ten wielki wóz do 160 km/h, a do setki przyspieszał w 14 sekund. Skrzynia biegów jest oczywiście automatyczna, Hydra Matic o czterech przełożeniach.

Samochód ma za sobą drobiazgową renowację, także wnętrza.

Samochód ma za sobą drobiazgową renowację, także wnętrza.

Foto: Fot. House of Classics

– Kupiłem go na aukcji w Holandii w 2018 roku, podczas likwidacji muzeum. Auto wyglądało dokładnie tak jak dzisiaj, widać, że zostało odbudowane od śrubki. Niestety, jako eksponat muzealny nie jeździło przez wiele lat, dlatego w moich rękach przeszło remont silnika (nowe wszystkie elementy z tłokami włącznie) i skrzyni biegów. Nie muszę dodawać, że same części kosztowały majątek. Kupiłem nowe opony, uruchomiłem lampowe radio, które zaskakuje swoim brzmieniem, zainstalowałem dwuobwodową pompę hamulcową Willwooda ze względów bezpieczeństwa. Wóz przeszedł detailing, jeździ i wygląda zjawiskowo – zachęca właściciel, który w pracę nad Cadillakiem włożył nie tylko pieniądze, ale i dużo serca. Ten wkład wycenia teraz na 300 000 zł i nie jest to suma wygórowana.

Inwestycje alternatywne
Odnaleziony polski Picasso
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje alternatywne
Małe sztabki i złote monety królują w rosnących zakupach Polaków
Inwestycje alternatywne
Pozycja długa na rynku sztuki
Inwestycje alternatywne
Retro jest w cenie: BMW 501. Barokowy anioł
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje alternatywne
Ciągle z klasą!
Inwestycje alternatywne
Wysoka cena niewiedzy